Netteki Blog

Zaman ile ilgili kompozisyon

28.02.2023
627
Zaman ile ilgili kompozisyon

Geri Dönmeyen Tek Şey: Zaman
Zaman bir durumdan bir duruma geçerken tükenmiş olan ve geri gelmeyecek olan süre aralığıdır. Matematikçiler, fizikçiler, felsefeciler yıllardan bu yana zamanı tartışırlar.

Hayatımızda sonsuzmuş gibi görünen ama asla geri dönmeyen, geriye döndüremediğimiz olguların başında zaman gelir.
Zaman sonucunda bitmeyi, yaşlanmayı da temsil eder. Zamana bağlı olarak insanlar değişir, mekanlar değişir, alışkanlıklar değişir, yani kısacası hayat değişir.

Zamanın sizden neler alıp götürdüğünü ya da zamanın neler getirdiğini anlayabilmeniz için geriye dönüp bakmanız gerekir. Bunu da insanlar günlük hayat içinde çok az yaparlar.

Zamanla insanlar birçok sevinci, mutluluğu, acıyı unutabilirler. ‘’zaman insana her şeyi unutturur’’ lafı çok doğrudur.

Kaybettiğiniz yaşlara, insanlara, üzüntülere ne kadar çok zaman geçerse o kadar bağışıklık kazanırsınız. Zaman içinde insanların huyları, düşünceleri ve alışkanlıkları da oldukça değişir.

Örneğin uzun süre görmediğiniz bir insanı uzun zaman sonra tekrar gördüğünüzde bıraktığınız insanı tam olarak aynı bulamayacağınızı bilmelisiniz.

Hiç kimse zaman içinde tamamen aynı kalmaz ve kalamaz. Siz de zamanla değiştiğinizi bazen fark edebilirsiniz. Tercihler, alışkanlıklar, hayat tarzı her şey zaman içinde yenilenir ve değişir.

Çünkü insanlar asla aynı kalmaz ve sürekli mevcut durumlarının üzerine bir şey katarak durumlarını ve düşüncelerini çoğalttıkları için bu değişim önce kendilerine sonra da etraflarındaki insanlara sıçrayarak çoğalır. Yeni olan bir düşünce de genelde eski olanı yani geçmiş zamanda kalanı beğenmez.

Fransız bir düşünür zaman hakkında zamanın korkak insanlar için uzun, mutsuz insanlar için yavaş, mutlu insanlar için ise çok çabuk geçtiğini söylemiştir.

Seven insanlar için de zamanın sonsuz olduğunu söylemiştir. Zaman geçer; ancak nasıl geçeceğine siz karar verebilirsiniz. Sizin için iyi bir sonuç ya da kötü bir sonuç getirmesi tamamen sizin elinizde olan bir durumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.