Netteki Blog

Yeşil Mercimek Yemeğinin Yanına Ne Gider ?

28.02.2023
4.240
Yeşil Mercimek Yemeğinin Yanına Ne Gider ?

Yeşil Mercimek Yemeğinin Yanına Ne Gider ?

Yeşil mercimek yemeğinin yanına en yakışacak yemekler nelerdir sizler için harika bir yazı derledik. Hem ekonomik hem pratik seçenekler ile menünüzü tamamlayabilirsiniz. Yeşil mercimek bitkisel proteindir. Eskiden büyüklerimiz et kadar protein var içinde derlerdi. Şu zorlu ekonomik günlerinde yeşil mercimek pişirmek en iyi protein seçeneğidir. Vegan ve diyet beslenme de de en çok tercih edilen protein seçeneğidir. Diyet dönemi yada vegan beslenmeyi benimsemiş insanlar için yeşil mercimek oldukça önemli besin maddesidir.

Yeşil mercimek yemeği oldukça lezzetli ve sağlıklıdır. Gerek kemik ve kas sağlığına iyi gelmesinden, gerek varlıklı lifi açısından uzun süre tok tutmasından, gerek beyin ve sinir hücrelerimize müspet etkiler yaratmasından ötürü çokça tercih edilen bir baklagildir. Yeşil mercimekle salata, çorba ve yemek hazırlayabileceğinizi de unutmayın. Şimdi Yeşil mercimek yemeğinin yanına ne pişirsem sorusunun cevabını verelim.

Her gün ne pişirsem sorunun cevabı için size fikir verebilecek diğer yazılarımızı aşağıda paylaşıyoruz. Tıklayarak inceleyebilirsiniz.

  1. Patates yemeğinin yanına ne gider ?
  2. Karnabaharın Yanına Ne Gider ?
  3. Fırın Makarnanın Yanına Ne Gider ?
  4. Haşlamanın Yanına Ne Gider ?
  5. Hünkar beğendinin yanına ne gider ?
  6. İmam Bayıldı Yanına Ne Gider ?
  7. Mercimek köftesi yanına ne gider ?
  8. Kereviz Yemeğinin Yanına Ne Gider ?

Yeşil Mercimek Yemeğinin Yanına Ne Yapılır ?

1 – Erişte

Tereyağlı lezzetli bir tabak erişte oldukça yakışacaktır. Pilav , bulgur ve makarnadan sıkılıp başka alternatif arayanlar için en ideal seçi eriştedir. Yapılışı pratik ve maliyet açısından oldukça uygundur.

Yeşil Mercimek Yemeğinin Yanına Ne Yapılır ?

Yeşil Mercimek Yemeğinin Yanına Ne Yapılır ?

2 – Bulgur Pilavı

Klasik lezzet den vazgeçmem derseniz , sade bir bulgur pilavı yapabilirsiniz. Ya da tel şehriyeli tereyağlı bir bulgur pilavı pişirebilirsiniz. Yeşil mercimek yemeği havuç ve patatesli olduğu için sebzeli bulgur pilavı damak da karışıklık yaratabilir.

3 – Yayla Çorbası

Yeşil mercimek yemeği kıvam açısından diğer yemeklerden bir tık farklıdır . Yanına yapılacak çorba terbiyeli yada yayla çorbası olmalıdır. Ezogelin , vs gibi çorbaları yapmanızı önermeyiz. Şık bir menü oluşturmak için yayla çorbası en iyi seçim olacaktır. Bol naneli  ve yoğurtlu çorbanız hem bağışıklık sisteminize de katkı sağlamış olur. Hem sağlıklı hem de lezzetli bir ikili lezzet yakalamış olursunuz.

4 -Mantarlı Kremalı Spagetti

Herkes tarafından oldukça sevilen ve lezzeet bombası  olan bu makarna çeşidini yapabilirsiniz. Yeşil mercimek ile harika uyum sağlayacağına emin olabilirsiniz. Eğer mantarı temin edemez iseniz fırın makarna olarak da başka bir alternatif sizlere sunmuş olalım. Makarna en iyi eşlikçidir.

5 – Yeşil Salata

Yeşil mercimek oldukça yoğun tadı olan bir yemektir. Onu daha fresh bir hale getirmek için evde olan tüm yeşilliklerinizi doğrayıp harika bir salata sosu ile karıştırın. İşte yeşil salatanız hazır bile. Hem kalorisi yok , hem bol lifli bağırsak dostudur. Diyetteyseniz ve ya sağlıklı yaşamaya çalışıyorsanız ise en güzel seçenek bol yeşil bir salatadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.