Netteki Blog

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Nasıl Kaldırılır?

28.02.2023
748
Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Whatsapp’tan Yeni Haber; Mesaj Yedekleri Korunacak

Geçmişten günümüze dek popülerliğinden ödün vermemiş olan mesajlaşma uygulaması Whatsapp, yeni bir haberle gündeme damgasını vurdu. Önceden mesaj yedeklemelerinin çok basit bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün iken, şimdilerde yedeklemeler içi uçtan uca şifrelemenin kullanması gerekecek. Platform sahipleri bu yeniliği getirirken kişisel verilerin güvenli bir şekilde saklanmasını hedeflemiş gibi görünmektedir. Peki Whatsapp mesaj yedekleme nasıl yapılır? Whatsapp mesaj yedekleri nasıl saklanır? Mesaj yedekleme silme ve iptal nasıl oluyor? Whatsapp mesaj yedeklerini okuma yöntemleri nelerdir? İşte detaylar…

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Bilindiği gibi Whatsapp uygulaması yakın zamanda gizlilik sözleşmesi ile büyük bir kitlenin tepkisini çekmişti. Bunun üzerine şirket yetkilileri almış oldukları karardan vazgeçmiş ve bu nedenle de yeni gizlilik ve güvenlik ayarları getirmek adına önemli adımlar atmaya başlamıştır. Getirilen en mühim yeniliklerden biri de yedeklemelerle alakalıdır. Şirket mesajların gizliliğini koruyabilmek adına uçtan uca şifreleme kullanacak. Bu sayede de mesajlar sadece gönderenler ve de alıcılar tarafından görülebilecektir. Yani arada herhangi bir üçüncü taraf olmayacaktır. Firmanın yakın zamanda yedekler için de aynı koşulların sağlanacağını duyurmuştur.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Uçtan uca şifreleme sisteminin işleyişi aslına bakıldığında son derece basittir. Buna göre mesajları gerçek gönderenler ve de alıcıların haricindeki kimsenin okunmasına engel olmaya ya da bir başka deyişle gizlice değiştirmeleri önlemek için alınan güvenlik tedbirlerine uçtan uca şifreleme denilmektedir.  Uçtan uca şifrelenmiş olan sohbetler, söz konusu sohbette yapılan aramalar ve de gönderilen mesajların şifrelenmiş olduğunu doğrulamak içinse, özel bir güvenlik kodunun kullanılması gerekiyor.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Doğrulama isteği kişilerin kendi isteklerine göre kullanılır. Uçtan uca şifrelemeyi doğrulamak adına öncelikle Whatsapp’ya şifrelenmek istenilen sohbetin açılması gerekir. Akabinde de ilgili kişinin ismine dokunulur ve böylece de kişi bilgisi ekranı açılır. Açılan ekranda QR kodu ya da 60 haneden oluşan numarayı görmek için şifrelemeye tıkanılması gerekmektedir. Uçtan uca şifrelemenin olmadığı kişilerde QR kod ya da 60 haneden oluşan numarayı görmek ise ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Çünkü kod yalnızca şifrelenmiş mesajlarda yerini almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.