Netteki Blog

Staj Defteri Nasıl Doldurulur

28.02.2023
281
Staj Defteri Nasıl Doldurulur

Staj defterleri, stajınızın okul tarafından onaylanıp onaylanmamasında doğrudan rol oynar. Eksik defterler stajınızın yanmasına neden olacağı için dikkatli doldurulmasında fayda vardır.

İlk defa staj yapacaklar, deftere ne yazacakları konusunda fikir sahibi olamayabilirler. Etkileyici bir staj defteri hazırlamak için bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Staj defterinizin ilk sayfası, stajınızın ilk gününü anlatan sayfa olacaktır. Dolayısıyla bu sayfaya tanıştığınız kişileri, firma ile ilgili ilk izlenimlerinizi ya da firmanın tarihçesini yazabilirsiniz.

Firmanın size gezdirdiği bölümleri betimleyebilirsiniz. Gezi sırasında en çok dikkatinizi çeken şeylerden bahsedebilirsiniz. Bu bir makine ya da şirket içinde çalışanların nasıl organize çalıştıkları ile alakalı olabilir.

İkinci sayfaya geçtiğinizde, o gün size verilen iş hakkında açıklama yazabilirsiniz. İşin ne olduğunu, ne kadar sürede tamamladığınızı, işi yaparken ne gibi aletler kullandığınızı anlatabilirsiniz.

Teknik bilgileri ne kadar detaylı verirseniz o kadar iyi olacaktır. Uygulama adımlarınızı da açık bir şekilde ifade etmelisiniz.

İşiniz ile ilgili açıklamalar bittikten sonra bu işin size neler kattığından ya da yeni öğrendiğiniz bilgilerden bahsedebilirsiniz.

İkinci günden itibaren günleriniz benzer özellik gösterecektir. Size verilen işlerin yoğunluğu çalışmanıza göre arttırılabilir.

Çalıştığınız projeler hakkında detaylı bilgiler vererek sonraki sayfaları doldurabilirsiniz. Çalışmalar kadar çalışma arkadaşlarınız hakkında da bilgi vermeniz önemlidir.

Takım arkadaşlarınızın özelliklerini, nasıl organize olduğunuzu anlatabilirsiniz. Firma içerisinde bulunan diğer stajyerler ile ilişkilerinizi de anlatabilirsiniz.

Herhangi bir projede çalışmadığınız günler mutlaka olacaktır. Bu günlerde şirketin üzerinde çalıştığı konularla ilgili araştırmalar yapıp,, bu araştırmalardan öğrendiklerinizi defterinize yazabilirsiniz.

Çalıştığınız yerde deneyimli kişilerle sohbet edip onların tecrübelerinden neler öğrendiğinizi yazabilirsiniz.

Boş zamanlarınızda fotoğraf çekerseniz, bu fotoğrafları kullanarak defterinizi daha etkili bir şekilde biçimlendirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.