Netteki Blog

Son Android Güncellemesi S7’lerin Batarya Ömrünü Kısaltıyor

28.02.2023
218
Son Android Güncellemesi S7’lerin Batarya Ömrünü Kısaltıyor

Android’in uzunca bir zamandır beklenen 7.0 Nougat güncellemesi geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Bu güncelleme nihayet Galaxy S7 serisi için de geldi. Android 7.0 Nougat, getirdiği bazı avantajlar dışında ne yazık ki, bazı dezavantajlara sahip.

Galacy S7, Samsung’un geride bıraktığımız yıl en iyi performans gösteren telefon modeli olmuştu. Her ne kadar günümüze yenik düşüp şimdiden eskimiş bir model de olsa S7 hala amiral gemi kategorisine sahip. Gelen son Android güncellemesi sonrasında modeller arasındaki karşılaştırmalar yapılmaya başlandı.

FArk yaratan güncelleme sonrasında özellikle batarya konusunda düşüş yaşanıyor. Güncellemenin fark yarattığı bir gerçek.

Yeni güncelleme sonrasında kullanıcı ara yüzünde iyileştirmeler oldu, çoklu pencere performansı bariz şekilde arttı. Performans ile enerji tüketiminin optimize edildiği yeni modlar sisteme dahil oldu.

Hiç şüphesiz bu kadar performans acısını bataryadan çıkarıyor. Batarya karşılaştırmaları yapıldıkça Android 6.0 ile Galaxy S7 serisi ile Android 7.0 ile çalışan modeller arasında yüzde 10’a varan kullanım süresi farkı oluştuğu görülüyor.

Kullanım Sürelerinin Düştüğü Gözlemlendi

Galaxy S7 modeli güncelleme gelmeden önce 397 dakika ortalama kullanım süresi vaat ediyordu.  Güncelleme sonras bu sürenin 360 dakikaya düştüğü görüldü.

Galaxy S7 Edge modeli ise ortalama 430 dakika kullanım sunuyordu. Güncelleme sonrasında bu süre 390 dakikaya indi. Kısacası %8 ila %10 arasında değişen oranlarda Galaxy S7 serisinin kullanım sürelerinin kısaldığı görüldü.

Bazı kaynaklar bu sürenin güncelleme esnasında oluşan bu hatadan kaynaklandığını söylüyor. Samsung’un ilerleyen zamanlarda yayınlanacağı bir yamayla bu hatayı düzeltmesi bekliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.