Netteki Blog

Sokakta çay,kahve satarak para kazanabilir miyim ?

Sokakta çay,kahve satarak para kazanabilir miyim ?

Sokakta Çay Kahve Satarak Para Kazanmak

Sokakta çay kahve satmak, kazançlı iş fikirlerinden biridir. Bildiğiniz gibi sahillerde ve caddelerde insanların daima sıcak bir içeceğe ihtiyacı oluyor. İnsanlar, çay ve kahvelerini yanında taşımayı pek sevmiyorlar bu nedenle kafelerde veya sokakta çay kahve satan kişilerden bunları alıyorlar. Kafelerde kahvelerin ve çayların çok pahalı olması insanları doğrudan sokak satıcılarına yönlendiriyor, yani baktığımız zaman sokakta çay kahve satışına her zaman talep var. Peki sokakta çay kahve satmak ne kadar kazandırır? Bu iş nasıl yapılmalıdır?

 

Ruhsatlı Seyyar İş Yeri

Sokakta çay ve kahve satışı için belediyeden ruhsat almak, bu işin en zor yanlarından biridir. Belediyeden alınan ruhsat olmazsa, bu iş yasal sayılmıyor ve vergi kaçırdığınız için cezası çok yüksek. Bu işi yasal bir şekilde yapabilmek her ne kadar zor da olsa imkânsız değil. Ruhsatlı bir şekilde işyerinizi açarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Belediyeden Nasıl Ruhsat Alınır?

Belediyeden ruhsat alabilmek için bazı şartları karşılamanız gerekiyor.

 

  • Yıllık işgaliye parası ödenir. Bu satış yaptığınız bölge için belediyeye yıllık olarak ödediğiniz bir kira bedelidir.
  • Satış tezgahınızın olması gerekiyor.
  • Satış yapacağınız tek bir bölge olabilir.

 

Yukarıdaki koşulları sağlayan bireyler, seyyar ve ruhsatlı bir şekilde satış yapabilir ve kazanç elde edebilirler.

Ne Kadar Sermaye Lazım?

Bu işi yasal bir şekilde sürdürebilmek için, öncelikle işgaliye parasının ödenip ruhsat alınması gerekmektedir. İşgaliye parası bölgeden bölgeye değişiyor, yıllık bazda 10 bin TL ile 40 bin TL arasında bir bedel ödeniyor. Eğer satış yaptığınız bölge işlek bir yer ise, ödeyeceğiniz kira bedeli genelde en az 40 bin lira civarında oluyor, tabi bu bedel yıllık olarak tahsil ediliyor. İşlek bir yerde çalışacaksanız, en az 40 bin lira sermaye ayırmak kesin olarak gereken bir şey.

Tüm bunlara ek olarak, satacağınız ürünleri almak için de ortalama 4 bin lira civarında bir para ayırmalısınız. Elektrikli veya tüplü semaver, kahve, çay ve yan ürünleri almak gerekiyor. Ocakta çay yapmaya kalkarsanız, büyük ihtimalle yetiştiremezsiniz, çünkü günde en az 200-300 arası çay satacaksınız. Kahve satışı için, filtre kahve, espresso ve nescafe gibi ürünleri de bulundurmanızda yarar var. Bu kahve ürünlerinin makinelerini almak çok pahalı olabileceğinden dolayı, frenchpress ve hafif demleme ekipmanlarını kullanabilirsiniz. Tüm bunlar için toplamda 50 bin liraya yakın sermaye gereklidir.

Ne Kadar Kazanırım?

Sokakta çay kahve satmak, son derece kazançlı iş fikirlerinden biridir. Bu işi yaparak elde edebileceğiniz kazanç, genelde işi kurduktan birkaç ay sonra belli olur. Sizin orada olduğunuzu bilen bazı müşteriler, düzenli olarak sizden çay kahve satın alırlar ve sizde buna bağlı olarak bir kazanç elde etmeyi umarsınız. Sokakta çay kahve satmak, günlük satış cironuza göre değişkenlik gösterse de bu işin kâr marjı ortalama yüzde 75 civarındadır. Günlük olarak ne kadar satış yaparsanız, yüzde 75’i kar olarak kalır.

Seyyar işletmenizin tüm giderlerini kar olarak kazandığınız paradan ödeyeceğinizi de kesinlikle unutmayın.  İşletmenizin aylık gideri en kötü 4 bin lira civarında olacak. Bu nedenle satış yaptığınıza değmesi için günlük en az 400 lira satış yapmaya çalışmalısınız.  Günlük ortalama 400 liralık satış, aylık bazda 12 bin liralık bir ciro anlamına gelir. Bu rakamın yaklaşık 9 bin lirası size kar kalacak. 4 bin liralık işletme giderlerini çıkardıktan sonra, size kalan net rakam yaklaşık olarak 5 bin lira olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.