Netteki Blog

Salça Neden Köpürür ?

28.02.2023
1.465
Salça Neden Köpürür ?

Salça Neden Köpürür ?

Salça neden köpürür sorusunu sizler için yanıtladık. Bu konu ve daha fazlası için makalemiz karşınızda hazır ! Salçanın köpürmesinde en büyük sebep içinde bulunan tuz oranıdır. Salça, yeterli miktarda tuz oranına sahip olduğunda yemek yapma esnasında köpürebilmektedir.

Salça neden köpürür sorusunun cevabı nettir . Salça içinde ki tuz oranı bunun en temel sebebidir. Günümüzde artık yasa gereği salçaların içindeki tuz miktarının %10’a indirilmesiyle aslında bu sorun da bir nokta da ortadan kalkmış oluyor.

Salçanın küflenmesini önlemek için neler yapabiliriz ? sorusunun cevabını öğrenmek için sizler için hazırladığımız diğer makalemizi okuyabilirsiniz.

Salça Yapımında Kullanılabilecek Püf Noktalar

  • Salça yapılacak domatesleri seçerken iri ve çok yumuşak olmaması gerekir.
  • Domateslerin çürük olmamasına ya da yumuşamışve ya çok aşırı sert olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Salça yaparken her zaman tahta kaşık kullanmalısınız. Asla metal kaşık kullanmayı tercih etmeyin.
  • Salçanın içine fazla miktarda tuz kullanmamaya özen göstermelisiniz. Salçanın köpürmesine ve tadında değişikliklere sebep olacağından, az miktarda ve iri tuz tercih etmelisiniz.
  • Salça ve ya konserve gibi ürünleri saklamak için her daim cam kavanozları tercih edin. Cam sağlıktır. Bakteri vs . gibi etmenlerin oluşmasını önler.
  • Salçanızı kavanozlara yerleştirdikten sonra kapağını sıkıca kapatın ve ters bir halde bir müddet bekletin. Böylece salçanın içerisindeki havanın çıkmasını sağlamış olacaksınız. Aksi halde sürekli olarak hava ile ilişki etmesi salçanın ömrünü kısaltmaktadır.
  • Bazı ev hanımlarının salçanın ömrünü uzatmak için kullandığı alternatif yöntemlerden biri de, salçaları kavanoza koyduktan üstüne salçanın boyunu geçecek kadar zeytinyağı dökerek ters bir biçimde bekletebilirsiniz.

Salça Neden Köpürür?

Salçanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Salça aslen öteki gıdalar ile kıyaslandığında derhal bozulabilecek bir ürün değildir. Küflenebilir, kararabilir ama bu kısımlar alındığında salça yine tüketilebilecek kıvama dönüşmektedir. Salçanın tüketilmeyecek hale gelmesine neden olan tek şey, devamlı olarak güneş maruz kalmış ve hava almış olmasıdır. Böyle bir durumda içerisindeki besin maddelerinden dolayı bakteri biriktirmeye uygun bir gıda olduğundan, bireyin midesini rahat edebilmektedir.

Salça uzun vakit ağzı açık bir halde kalmışsa ve sıcak bir alandaysa tüketmemeniz daha iyi olacaktır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.