Netteki Blog

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmalıyım

28.02.2023
148
Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmalıyım

Saç dökülmesi günümüzde beylerin ve bayanların sık olarak karşılaştıkları altında yatan nedenlerin farklı olması ile alınması gereken tedbirlerin de değişkenlik gösterdiği ve aslında can sıkıcı bir durumdur.

Beylerde kolay çözüm olarak saçları dökülen birçok erkek saçlarını kazımakta işi bulmuşken iş bayanlara geldiğinde çözüm o kadar da kolay olmamaktadır. Saçların azalması ve özellikle de belli alanlarda çoklu dökülmelerin olması bayanların morallerini bozmaktadır.

Saç dökülmelerinin sağlık anlamında bir nedeni olmadığı takdirde evde alacağınız basit önlemlerle önüne geçebilmektesiniz. Bunlardan bazıları şunlardır;

Kan dolaşımının hızlanması ve saç diplerinize masaj yapmanız anlamında saç köklerinizi canlandırmak için gerçek zeytinyağı ve hindistancevizi yapı ile masaj yapabilirsiniz.

Bir süre bu şekilde bekledikten sonra duşa girerek saçlarınızı durulayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hem saçlarınızın dökülmesini durdurabilir hem de saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Limon suyu ve alma yapı ile bir karışım elde ederek saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı bir bone ya da havlu yardımı ile sarın.

Akşamdan yapacağınız bu uygulama için sabaha kadar beklemeniz gerekmektedir saç diplerinizin daha iyi sonuçlanması için. Sabah kalktığınızda ise duşunuzu alarak saçlarınızı temizleyebilirsiniz.

Aktarlardan alacağınız sardunya yapraklarını 15 ila 30 dakika arasında kaynar suyun içine atarak bekletin. Yaprakların tamamen beyazlaması gerekmektedir.

Yapraklarını süzdükten sonra çıkan suyu banyo durulama suyunuza ekleyin ve şampuanladıktan sonra bu suyla saçlarınızı durulayın.

Evinizde bulunan bir demet marulu ezdikten sonra ıspanak suyu ile birlikte karıştırarak macun elde edin. Her hafta düzenli olarak saçınıza uygulayın. Yaptığınız bu saç maskesi saçlarınızı oldukça güçlendirecektir.

Biberiye dallarını kısık ateşte 20 dakika kadar ısıtmanız gerekmektedir. Süzdürdüğünüz biberiye suyunuzla her gün düzenli olarak saçlarınızı durulayın.

Biberiye suyunun kalanını buzdolabında saklayarak günlük olarak kullanabilirsiniz. Saç dökülmenizi engelleyecek en doğal çözümlerdendir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.