Netteki Blog

Pilavın Yanına Ne Gider ?

28.02.2023
648
Pilavın Yanına Ne Gider ?

Pilavın Yanına Ne Gider ?

Pilavın yanına ne gider sorusuna cevap “ne gitmez ki” olmaktadır. Karbonhidrat bakımından oldukça yüksek bir orana sahip olan pilav, Türk mutfak kültüründe her neredeyse her yemeğin yanına yapılmaktadır. Her yemekle uyum sağlayan favori lezzetlerden arasındadır. Bazen tek başına bile öğün yemeği olarak yenilebilmektedir. Bulgur, pirinç, şehriye pilavları gibi farklı pilav çeşitleri bulunmaktadır. Damak lezzetinize göre hangisini seviyorsanız onu yapabilirsiniz. Özellikle sulu ve yağlı yemeklerin yanında muhakkak yapılan pilav, hem tadıyla hem de mis kokusuyla “beni benden aldı” denilecek tarzda bir tariftir. Genel olarak protein ağırlıklı yemekler düşünüldüğünde karbonhidrat – protein uyumu açısından pilavın her yemekte tercih edilmesine şaşmamak lazım.

Pilavın Yanına Ne Gider ?

Sulu ve yağlı yemekler için olmazsa olmaz sayılabilecek pilav, ağzınızda unutamayacağınız bir tat bırakmak için harika bir lezzettir. İtalyan usulünden İran usulüne kadar çok çeşitli coğrafyalarla binlerce farklı çeşidi bulunmaktadır. Özellikle de Çin ve Japonya gibi Asya ülkelerinde pirinç bizdeki ekmeğin yerini tutarak muhakkak her yemekte sunulmaktadır. Öyle ki yanına ayrı bir yemek yapmaya bile gerek yoktur. Ülkemiz de ise daha ziyade tereyağlı pirinç pilavı yapılmaktadır. Yapımı basit gibi gözükse de püf noktaları bilinmediği zaman hiç de güzel sonuç çıkmamaktadır. Önemli olan tam ölçüsünde ve ayarında pilavı yapabilmektir. Pilavın yanına sulu yemeklerden yağlı yemeklere kadar her çeşit tarif gitmektedir. Ağız tadınıza göre pilavın yanında yemekler hazırlayabilirsiniz.

Pilavın Yanında Kuru Fasulye

Pilavın yanında kuru fasulye olmazsa olmaz sayılabilecek bir yemektir. Öyle ki ne kuru fasulye pilavdan, ne de pilav kuru fasulyeden ayrı tutulmaktadır. Pirinç pilavının yanında hiç kimse kuru fasulyeye hayır diyemez. Sadece pirinç pilavıyla da değil aynı zamanda bulgur pilavıyla da yenilen kuru fasulye, daha ziyade mis gibi kokan pirinç pilavıyla tercih edilmektedir.

pilavın yanına yapılacak pratik yemekler

Ülkemizde kuru fasulye oldukça sevilen bir yemek olduğundan neredeyse her sokakta kuru fasulyeci bulmak mümkündür. Geleneksel sofralarımızın ve mutfak kültürümüzün sahip olduğu tüm yemeklerin yanında yapılan pilav, kuru fasulyeyle de muhteşem bir ikili oluşturmaktadır. Kayseri usulü yapılan kuru fasulyenin yanına kokusuyla herkesi mest eden tereyağıyla yapılmış pilav eklenince ortaya enfes bir yemek çıkmaktadır. Pilavın yanına etsiz olarak ya da et ekleyerek yapabilirsiniz.

Pilavın Yanında Nohut

Pilavın yanında nohut da aynı şekilde çok uyumlu bir ikili oluşturmaktadır. Baklagiller açısından zengin olan ülkemiz için nohut yemeği herkesin muhakkak yaptığı ve lezzet aldığı yemekler arasındadır. Genellikle kalabalık misafirler geldiği zaman bereket getirdiğine inanılan nohut, etli ve etsiz olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır.

pilavın yanına ne gider etsiz

Protein açısından oldukça zengin bir baklagillerdendir nohut. Demir, çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi pek çok minerali barındırmaktadır. Her yemeğin yanında gidebilen nohut, özellikle de pilav ile enfes bir tat oluşturmaktadır. Pilavın ezelden beri kadim dostu olan nohuta , damak zevkinize bağlı olarak limon ya da nar ekşisi de ekleyebilirsiniz. Pilavın yanında nohut herkesin yemek listelerinde en öncelik verdiği ikililerden birisidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.