Netteki Blog

peri bacaları hakkında kısa bilgi

28.02.2023
340
peri bacaları hakkında kısa bilgi

Peri Bacalarının Doğal Güzelliği
Nevşehir ili merkezinde olan Kapadokya her yıl binlerce turisti sadece peri bacalarını görmek için ağırlamaktadır.

Doğal yollarla oluşmuş olan peri bacaları yanardağ çevresinden püskürmüş olan lavların milyon yıllık süreç içerisinde rüzgar aşındırmasına maruz kalmasıyla oluşmuştur.

Jeolojik anlamda sürecine bakacak olursak bir çok küçük volkanik dağların patlamasından sonra oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Erozyonun da etkisiyle çok fazla aşınan dağların ardından vadilerin oluştuğu da söylenebilir.

Peri bacaları sanıldığı gibi sadece Kapadokya’da yoktur ancak dünyada sadece bir kaç yerde örneğine rastlayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Sel sularının dik yamaçlarda kendisine yol bulmasından sonra sert kayalar çatlamış ve kopmuştur.

Alt kısımdaki aşınmaya daha meyilli olan malzeme derin bir şekilde oluşunca konik şeklindeki mantara benzer görüntü ortaya çıkmıştır. Şapkayı oluşturan kayanın gövdedeki kayadan daha sağlam olduğunu söyleyebiliriz.

Doğa olayları sonucunda oluşan peri bacaları tarihsel süreçte insanların içinde yaşadığı bir yerleşim alanı haline gelmiştir.

Bu nedenle binlerce yılın izlerinin görüldüğü söylenebilir. Kiliseler, evler inşa edilen peri bacalarının içlerinde fresk süslemelerine de rastlanır. Aynı zamanda ipek yolunun önemli duraklarından biri olduğu da söylenir.

Kapadokya bölgesinin günümüzde de turistik amaçlı ziyaret edildiğini ve ilgi noktalarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Görülmesi ve mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında Çavuşin, Ürgüp, Göreme, Uçhisar Kalesi, Ortahisar kalesi, El Nazar Kilisesi, Ihlara Vadisi, Selime Köyü gibi yerleri sayabiliriz.

Bölgede kullanılan tek mimari malzeme taş olduğundan tüm yapılanmaların taş olduğunu görebileceksiniz. Ayrıca taşlar çok kolay işlenebildiği için dayanıklı birer ev malzemesine dönüştüğünden dolayı da kullanıldığını söyleyebiliriz.

Kayalara oyulmuş olan geleneksel Kapadokya evlerinden alarak hediye edebilir, güvercinliklere bakabilir, taş evlerde konaklayarak bölgenin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz diyebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.