Netteki Blog

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Faydalı Bitki Çayları

28.02.2023
163
Öksürüğe İyi Gelen Doğal Faydalı Bitki Çayları

Öksürüğe boğazı rahatlatması açısından sıcak içecekler iyi gelmektedir. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları adaçayı, nane çayı ve zencefil çayıdır.

ADAÇAYI: Latince iyileştiren manasına gelen adaçayı, toksinleri atmakta oldukça etkilidir. Kuru öksürüğü olan insanların boğazlarının yumuşamasına yardımcı olmaktadır.

Boğaz ağrısında da kullanılmaktadır. Adaçayı demledikten sonra soğumaya bırakılır. Soğuyan adaçayını gargara yapmak boğaz ağrısını hafifletecektir.

İltihapları geçiren mineralli yapısıyla ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır. Bunun dışında adaçayı pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Faydaları oldukça çoktur.

Beyin fonksiyonlarının gelişimine yardımcı olur, bronşit ve astımın oluşturduğu rahatsızlıkları hafifletir, karaciğerin temizliğini sağlar, mantar tedavisinde kullanılır, idrar yolu enfeksiyon tedavisinde kullanılabilir, saçların beyazlama sürecini yavaşlatır, fazla terleyenler kullanabilir, safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur, sakinleştirici etkisiyle stresi azaltır, menopoz sonrası rahatsızlıkları hafifletir, sinirden kaynaklı baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

NANE ÇAYI: Öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde çok uzun zamandır kullanılan nane çayı tercihe göre limonla tüketilebilmektedir.

Etkisini artırmak için aynı miktarda civanperçemi ve bal eklenebilir. Nane çayı farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Bu çayın buharının solunması burun tıkanıklığına ve sinüslerin açılmasına iyi gelmektedir.

Çayının tüketilmesi boğaz kuruluğunda, gazın giderilmesinde, mide bulantısı ve kusmalarında, mide ekşimelerinde, safra taşı tedavisinde, ağız kokularında, kas ağrılarında ve kronik ağrılarında, alerjik öksürüklerde, astım tedavisinde etkilidir.

ZENCEFİL ÇAYI: Soğuk algınlıklarında ve öksürüklerde kullanımı oldukça yaygındır. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı kadar zencefil atılması ve 10-15 dakika bekletilmesiyle demlenir.

Yemeklerden sonra tüketilmesi önerilir. Tercihe göre eklenen tarçın etkisini artıracaktır.

Bunun haricinde deniz tutmasında, mide bulantısında, baş dönmesinde, adet ağrılarının azaltılmasında, sindirimin hızlanmasında, hazımsızlık durumlarında, romatizma ağrılarının hafifletilmesinde, kas ağrılarının geçirilmesinde, gazların giderilmesinde oldukça etkilidir. Terlemeyi artırdığı için ateş düşürülmesinde de etkilidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.