Netteki Blog

NASA Uçan Taksi Denemesi Yapacak

25.01.2023
231
NASA Uçan Taksi Denemesi Yapacak

NASA Uçan Taksi Denemesi Yapacak

NASA yakın zamanda, Joby Aviation isimli bir şirketle iş birliği gerçekleştirdi.  Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi, uçan taksi deneme uçuşlarıyla tüm dünyanın dikkatini üzerine çekerken, ilerleyen süreç içerisinde hem insan hem de mal taşımacılığında da söz konusu teknolojinin kullanılacağını duyurdu. Uçan taksi teknolojinin alt yapısı ise direy kalkış ve inişi olanaklı kılıyor. NASA’nın ilerleyen günlerde teknolojideki ilerleme seviyesine ilişkin de yeni açıklamalarda bulunacak.

NASA Uçan Taksi Denemesi Yapacak

Uçan Taksi Deneme Uçuşları Ne Kadar Sürecek?

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi tarafından gerçekleştirilen uçan taksi denemesi, tüm teknoloji severlerin yoğun olarak ilgisini çekiyor. Bu kapsamda yeni geliştiren teknolojik cihazların toplamda 241 kilometrelik bir menzili ve de 321 kilometrelik azami hızı mevcut. Uçuş denemeleri geçtiğimiz pazartesi günü başlamışken, 10 Eylül tarihine kadar da devam edeceği ilgili kurum tarafından net olarak duyuruldu. Aynı zamanda uçan taksi teknolojisinin de yer aldığı Gelişmiş Hava Hareketi Kabiliyeti programı kapsamında, ilgili teknolojinin güvenilir mi yoksa güvenilir değil mi gibi sorulara yanıt bulması adına çalışmaların titizlikle ilerlediği bilinmektedir.

NASA’dan Araç Takibi

NASA bilindiği gibi son yılların en büyük teknolojilerinden biri olacak olan uçan otomobil denemelerinde birbirinden farklı gözlemler kaydetmektedir. Aynı zamanda tüm bu gözlemlere ek olarak da havacılık alanında da modellemelerde kullanılsın diye araçların hareketleri, çıkarmış oldukları motor sesleri ve akabinde de kontrol birimi aracılığı ile kurulmuş iletişimi de yakından takip ederek, NASA başarısı kanıtladı.

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi, elde etmiş olduğu veriler doğrultusunda Joby Aviation şirketinin çalışmalarındaki gibi elektrikli taksilerle alakalı düzenlemelerin gerçekleştirilmesi için de Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi’ne de öneriler sunacak. İlerleyen günlerde uçan otomobillerin sürüş denemeleri tamamlanacağında ve NASA tarafından denemelerin nasıl geçtiğine yönelik yeni açıklamaların geleceği düşünülmektedir.

NASA Uçan Taksi Denemesi Yapacak

Uçan Taksiler Elektrikli Olacak

Son zamanların en popüler icatları arasında yerini alan uçan taksiler, elektrikli olacak. Her anlamda üst düzey teknolojik olanakların kullanılacağı araçlar, insan yaşamına da çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. NASA deneme sürüşleri tamamlandığında uçan taksilerin donanımsal özelliklerinin de net bir şekilde açıklanması beklenmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.