Netteki Blog

Müq Ne Demek ? , Müq ne Nedir ?

28.02.2023
1.111
Müq Ne Demek ? , Müq ne Nedir ?

Müq Ne Demek ? , Müq ne Nedir ?

Müq Ne Demek ? sorusunun  en net ve öz cevabını sizler için kısaca anlattık. Sosyal medya hayatımızın bir kısmını kaplayan ve bir çok anımızı paylaştığımız bir mecradır. Gençlerin özellikle kendi alanlarını oluşturdukları ve kendilerine özgü kelimeler türetmeleri son günlerde oldukça yaygın . Konuşma anlarında kelimelerin kısaltılması ve kendi aralarında başka kelimeler kullanmaları oldukça sık görülen bir durumdur.

Türkçe kullanımı ve dili körelttiği gerekçisiyle kötü görülen sosyal medya dili her gün yeni bir trend ve sözcük türetmeye başlıyor. İngilizce ve sosyal medya sayesinde normal yaşantımzıda ve ya arkadaşlarımızla yazışmalarımızda var olan kelimeler gibi bir sözcük olmaya başlayacak ” müq ” !

Bu konuda  dikkatinizi çekebilecek diğer yazılarımızı paylaşıyoruz. Başlıklara tıklayarak okuyabilirsiniz.

Müq anlamı nedir ?

Instagram ve Pinterest gibi platformlarda kullanılan müq (bazen mug veya müko) kısaltması mükemmel kelimesinin kısaltması yerine kullanılmaktadır.

-Muq sözler
-Muq cevaplar
-Muq laflar

Ya da  doğrudan muq/müq kısaltılmışı kullanıldığında bunun daha derin bir anlamı bulunmaktadır. Mükemmeli müq ile kısaltmanın gayesi genel olarak harf tasarrufu yaparak bir şeyi daha kısa sürede ifade etmek olsa da yeni nesilde OK, by gibi yabancı kaynaklı kısaltmalara özenme duygusu da ağır bastığından müq kısaltmasının kullanıldığını görmekteyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.