Netteki Blog

Muhabbet Kuşu Kafes Modelleri ( Güzel, İlginç Ve Farklı)

28.02.2023
225
Muhabbet Kuşu Kafes Modelleri ( Güzel, İlginç Ve Farklı)

Muhabbet kuşu almak isteyenlerin kuşlarını seçtikten sonra bakmak istedikleri kuş sayısına göre karar vermeleri gereken ve kuş bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan kuşların yuvaları durumunda kafeslerdir.

Kuş kafesi kuşun rahat edebileceği uyuyabileceği ve oyun oynayabileceği büyüklükte olup küçük ya da büyük olmaması gereken kuşun sayı ve büyüklüğüne uygun olması gereken en önemli aksesuarlardandır.

Kuş Kafesi Seçimi

Muhabbet kuşu almak isteyen ve tek kuşla bu işe başlayanların ilk yapması gereken tek kuş bile olsa alacakları kuş sayısı büyük bir kafes seçmeleridir.

Bir süre sonra tek kuşa bakımından sonra ikinci bir kuş ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. En kötü ihtimalle kuşunuzu çiftleştirmek istediğiniz zaman bile ikinci bir kuş almak durumunda kalmaktasınız.

Bu nedenle kafesi büyük tutmanız bir daha masraf yapmanıza gerek kalmadan ve aldığınız kuşun düzenini bozmadan ikinci bir kuşa ortam hazırlamanız için uygun olacaktır.

Kafes seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kafes telleridir. Seçtiğiniz kafesin tellerinin yere paralel şekilde durması son derece önemlidir.

Muhabbet kuşlarının sıklıkla yaptıkları işlerden biri gagaları ve ayakları ile bu tellerden yukarı doğru tırmanma çalışmalarıdır. Bunu yapabilmeleri için kafesin tellerini doğru seçmeniz gerekmektedir.

Seçtiğiniz kafesin alt tabanının kolay çıkarılabiliyor olması da önemli bir konudur. Kafes temizliğine alt tabanını çıkarak temizliğini rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Kafes seçiminde iki ana kapının olması gerekmektedir. Bir kapıdan elinizi sokarak kafes içerisinde işlem yapabilirken diğer kapıya da yemlik suluk gibi aksesuarları takabilmektesiniz.

Üretim kafesi denilen 5-10 çift kuşların bir arada bakımının yapıldığı özel kafeslerde bulunmaktadır. Bunlar daha çok profesyonel anlamda kuşların çiftleşmesi ve satışının yapılması konusunda deneyimli olan kişilerin tercih ettikleri bir tür kafestir. Ev bakımında tercih edilmesi çok da uygun modeller değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.