beylikdüzü escort

Netteki Blog

Morarma nedir ve nedenleri nelerdir? – Prof. Dr. Hakan İsmail Sarı (Hematoloji Uz.)

15.11.2019
16
Morarma nedir ve nedenleri nelerdir? – Prof. Dr. Hakan İsmail Sarı (Hematoloji Uz.)Memorial Ataşehir Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan İsmail Sarı, ciltte morarma nedir?, morarma neden olur? sorularına yanıt veriyor.

MORARMA NEDİR VE NEDENLERİ NELERDİR?

Halk arasında morarmalar ya da berelenme şeklinde bilinen lezyonlar hematologların en sık karşılaştığı sorular arasında yer alıyor. Hastalar özellikle vücutta morarma ya da deride morarma gördüklerinde altta yatan önemli bir rahatsızlık olduğundan şüphe eder.

Morarmaların en sık nedeni kan hastalıklarıdır. Kan hastalıkları açısından özellikle pıhtılaşmayla alakalı bozukluklar , pıhtılaşmayı sağlayan trombosit hücrelerin düşüklüğü, pıhtılaşma hücrelerinin düşüklüğü ya da bunların işlev bozukluklarına sıkça rastlanır.

Yine pıhtılaşmayı sağlayan pıhtılaşma faktörlerinin düşüklüğünde de morarmalar meydana gelebilir. Morarmalar açısından kan hastalığıyla uyumlu olup olmadığının en önemli belirtisi herhangi bir yere çarpıp çarpmadan oluşan morarmalardır. Özellikle herhangi bir yere çarpmadan büyük nitelikte oluşan morarmaların bir kan hastalığına bağlı olabileceği düşünülebilir.

Pıhtılaşma fonksiyonlarının ya da pıhtılaşma proteinlerinin eksikliği yanında özellikle lösemi, lenfoma, miyelom gibi hemetolojik kanserlerde de bu tür morarmaları görülebilir. Ama genelde bunlara ateş, kemik ağrıları, burun kanamaları, diş eti kanamaları ya da karaciğer- dalak büyüklüğü gibi başka bulguların da eklenmesi gereklidir.

Bunların dışında özellikle deride morarma, vücutta morarma ya da ciltte morarma C vitamini eksikliklerinden de kaynaklanır. O yüzden C vitaminini mümkün olduğu kadar mevsimsel olan meyvelerden iyi alınması gerekmektedir. Yine özellikle kullanılan ilaçlara bağlı kan pıhtılaşmasını engelleyecek, kan sulandıracak ya da kan inceltecek ilaçlarda da morarmalar görülebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.