Netteki Blog

Kötü alışkanlıklar ile ilgili ders ve ibret alınması ayet ve hadisler nelerdir

28.02.2023
316
Kötü alışkanlıklar ile ilgili ders ve ibret alınması ayet ve hadisler nelerdir

Allah kötü alışkanlıklarla ilgili birçok ayet ve hadis indirmiştir. Aynı zaman da insanları doğru yola iletmek için birçok peygamberler göndermiştir.

Kötü alışkanlıklarda aslında birden fazla konu var bunları sırayla söyleyeceğim sizlere. Fakat bazılarını açıklayamadım en önemlisini açıklayacağım o da alkol oluyor.

Alkol biliyorsunuz insan bedenine çok ciddi anlamda zararlar vermektedir ve bunların yaşında ruhsal hastalıklar geliyor. Ruhsal hastalıklarda insanda zihin , dikkat ve bilinç gibi çok ciddi rahatsızlıklar meydana gelir.

Bunların yanı sıra alkol yüzünden trafik kazakları , cinayetler hatta aile kavgaları gibi birçok olaylar gerçekleşir.

Bireysel ve toplumsal zararlara yol açacağından dolayı alkolü içkiyi Yüce Rabbimiz yasaklamıştır bununla ilgili ayetler ve hadisler indirmiştir.

Kötü alışkanlıkların diğer örnekleri ;

Uyuşturucu Kullanmak

Kumar Oynamak

Kötü Alışkanlıkla İlgili Ayet ve Hadisler ;

“Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.(Maide Suresi/ 90.Ayet)”

“Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?(Maide Suresi/91.Ayet)”

kotu-aliskanliklar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.