beylikdüzü escort

Netteki Blog

Kösem Sultan Kimdir ve Neler Yapmıştır

27.12.2015
19
Kösem Sultan Kimdir ve Neler YapmıştırVlog Kanalım – https://www.youtube.com/c/CavitPancarVLOG1
Diğer sosyal medya hesaplarından beni takip edebilisiniz. 🙂
https://www.younow.com/CavitPancar
https://www.facebook.com/PancarTarlas…
https://www.instagram.com/cavitpancar/

MAHPEYKER KÖSEM SULTAN
Osmanlı’da Padişah anneleri yaşıyorsa “ Valide Sultan” unvanı ile protokolde padişahtan sonra 2.sırada yer alır,devlet içinde büyük saygı görürdü,ancak şahsi menfaatleri için devlet idaresine karışmaz, “Valide Sultan”lığının gücünü sadece hayır işlerinde kullanırlardı.Bu;Kanuni Sultan Süleyman’ın gözdesi Hürrem Sultan dönemine kadar böyle devam etti.Hürrem Sultan harem içerisinde kurduğu hakimiyetini zaman içerisinde daha da ilerilere taşıyarak Osmanlı’da kadınlar saltanatının kurucusu olmuştur.Sonraki dönemlerde özellikle Sultan 1.Ahmet’in 1617 yılında henüz 27 yaşındayken ani ölümü ve ardından gelen padişahlardan Genç Osman’ın 18 yaşında şehit edilmesi,4.Murat’ın 28 yaşında vefat etmesi sonucu tahta geçen şehzadelerin daha çocuk yaşlarda olmaları Osmanlı’da kadınlar Saltanatı denilen dönemin yaşanmasına neden olmuştur. Kocası Sultan 1.Ahmed , Şehzâdeleri 4.Murad, Sultan İbrahim ve torunu 4.Mehmed devirlerinde elli yıla yakın devlet yönetiminde söz sahibi olan ve hatta saltanat naibi olarak yıllarca Osmanlı’yı yöneten Kösem Sultan,Osmanlıdaki kadınlar arasında ayrı bir yere sahiptir.Günümüzde bazılarınca “Vâlide-i Mu’azzama”, “Valide-i Muhtereme” diye adlandırılan Kösem Sultan yaptığı hayır işleriyle birlikte,saray içindeki entrikaları ile de ünlüdür.
Güzelliği ve zekasıyla dikkati çekerek hareme alınan Kösem 15 yaşındayken I. Ahmed’e Haseki olmuş, kısa sürede kendinden kıdemli olan hasekilerin önüne geçmeyi başarmıştır.Güzelliğinden dolayı kendisine ”Ay yüzlü” anlamına gelen ”Mahpeyker” adı verilmiştir.Çok etkileyici,zeki,kültürlü ve hırslı bir kadın olan Kösem Sultan I. Ahmed döneminde siyasi işlere fazla bulaşmamış,hayır işleri ile uğraşmıştır.
Sultan 4.Murat’ın 1622 yılında 10 yaşında tahta çıkarılması ile Kösem Sultan en sonunda amacına ulaşmış ve valide sultan olarak saltanat naibi unvanıyla bizzat devletin yönetimini ele geçirmiştir.10 yıl kadar süren bu dönemde ipler tamamen yeniçeri ağalarının elinde idi.İmparatorluk büyük bir yönetim boşluğu içine düşmüş anarşiye ve büyük iç karışıklıklara sürüklenmişti.En sonunda annesi Kösem Sultan’ın vesayetinden kurtulan ve devlet idaresine hâkim olan Sultan 4.Murad’ın ilk işi, annesi ile birlikte yeniçeri ağalarını da tasfiye ederek ,devlette yaratılan tahribatı giderme konusunda çaba harcamak olmuştur.Bu dönemde devlet işlerinden uzak tutulan Kösem Sultan,padişahın 28 yaşında ölümü neticesinde diğer oğlu Sultan İbrahim’in tahta çıkmasıyla tekrar siyaset sahasında boy gösterip saltanat nâibesi olarak sekiz buçuk yıl devleti yönetmeye devam etmiştir.Ruh sağlığı yerinde olmadığı için tarihe yanlış bir şekilde Deli İbrahim olarak geçen 1.İbrahim’in saltanatı boyunca ipleri elinde tutan Kösem Sultan, Sultan İbrahim’in bir süre sonra kontrolünden çıkmaya başlaması üzerine oğlunu şeyhülislamdan aldığı delidir fetvasıyla tahttan indirip kapısı ve pencereleri örülmüş bir odaya kapatmıştır.Halk tarafından sevilen 1.İbrahim’in yaşamasının kendi saltanatı için tehlikeli olabileceğini düşünen Kösem Sultan on gün sonra bu odada, cellâdbaşı Kara Ali’ye oğlunu boğdurmuştur.Böylece öz evlâdının katili olan Kösem Sultan, daha sonra torunu 4. Mehmed’in padişah olmasında da rol oynamıştır.6 yaşındaki IV. Mehmed tahta çıktığında normalde saltanat naipliği Valide Sultan olan annesi Turhan Sultan’ın olması gerekirken ,Kösem Sultan saltanat naipliğini sürdürmüştür.Ancak bir süre sonra “Valide Sultan”la “nine” ve saltanat nâibesi Kösem Sultan arasında şiddetli bir rekabet ortaya çıkar. Bu rekabet sonucunda torunu 4. Mehmed’i zehirleterek kendisine sorun çıkaran Turhan Hatice Sultan’ın “Valide Sultan”lığına son verip,istediği gibi yönlendirebileceği Saliha Dilâşûb Sultan’dan doğan 9 yaşındaki diğer Şehzâde Süleyman’ı tahta çıkarmaya teşebbüs eden Kösem Sultan bu kez başarılı olamamıştır.
Ancak saray dışında son derece hayırsever bir valide sultan olarak tanınır ve çok sevilirdi.Halk arasında ‘Hızır Aleyhisselam’ın eli’ diye adlandırılmış ve öldürüldüğünde İstanbul halkı 40 gün yas tutmuştur. İstanbul’daki kimsesiz kız çocuklarını buldurur, onlara eğitim verir, evlendirirdi.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Suleiman the Magnificent dedi ki:

  Devleti buhrana sürükledi….

 2. Suleiman the Magnificent dedi ki:

  Based annesini devlet işlerinden uzaklaştıran IV Murad.

 3. Merve Akbaş dedi ki:

  Kösem Sultan kendi saçıyla boğulmamış mı

 4. Bursalı Mehmed Tâhir bey dedi ki:

  Harika

 5. Zeynep Baş dedi ki:

  neden kocası diyorsunuz? kocası mi?

 6. Mükremin Abi dedi ki:

  kösem sultan nurgül yeşilçaydır 🙂 hürem sultanda meryem uzerli

 7. Kamran dedi ki:

  Bu sultanlar neden saraya hep orusbu almislarki???

 8. Ejder 77 Yalova dedi ki:

  Y

 9. Ibo Ka dedi ki:

  Kadınlara asla komuta görevleri verilmemeli

 10. Burak Guven dedi ki:

  Yalan yanlış bilgiler dizilerden öğrenmiş tarihi inanmayın güvenilir bir kaynak değil

 11. Betül Ekinci dedi ki:

  Bu saray kadınları neden hep bi ****

 12. HAYRUNİSA HELİMERGÜN dedi ki:

  Daha kaç çocuğu var acaba, maşallah sultanımız günleri boş geçirmemiş.

 13. Türk dedi ki:

  Kösem yunandi Yunanlılar okadar zalimki kadın kendi çocuklarını öldürdü 😡

 14. All İnclusive dedi ki:

  e bu mustesem yuzyıl kösem gercek kösem böylemiydi ki?

 15. şükriye yıldırım dedi ki:

  Evlât katili bir kadın ALLAH'IM böyle bir kadın olmaktan korusun….ahirette hesabını veriyordur mal mülk hastası olmasının

 16. Hassaum Khamina dedi ki:

  Kadinlara güc verirsen, birak aileyi ve toplumu…devleti bile yikarlar

 17. Husumanafov Husumanafov dedi ki:

  Baş Haseki Mahidevran Sultanı da yapppp

 18. Merve Ergül dedi ki:

  Cariye nasıl kültürlü olabiliyor?

 19. Yusuf dedi ki:

  Osmanlı'nın niye battıgı belli oldu kadın parmağı gırınce heyır çıkmaz

 20. Mert Günok dedi ki:

  Sende erkek olsaydın

 21. KöyTube dedi ki:

  Hem bu videoda hem diğer videolarda Osmanlı ile ilgili verdiğiniz bilgilerin bazılar yanlis bilgidir.