Netteki Blog

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

28.02.2023
257
Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Köpeklerin dönem dönem ya da sürekli olarak tüy dökme eğilimleri bulunuyor. Cansız olanların dökülmesi ve yerine sağlıklı olanların çıkması söz konusudur.

Bunun nedenine yönelik bir takım araştırmalar yaparak önlemler almak daha mantıklı olacaktır. Örneğin beslenme alışkanlıkları dahi daha fazla tüy dökmesine neden olacaktır.

Bunun yanı sıra sağlık sorunları dahi etkilidir. Örneğin uyuz, parazit ya da mantardan dolayı dökülmeler yaşanabilir.

Dökülmenin önüne geçmek adına da genel tavsiyeler bulunuyor. Dilerseniz bu önlemler kapsamında sorunun büyümesini engelleyebilirsiniz.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Tüylerini düzenli aralıklarla yumuşak taraklar ile taramanız faydalı olacaktır. Böylelikle bakteri üremelerinin dahi önüne geçmeniz mümkün.

Yıkama işlemlerinin de ayda 1 kere ya da 2 ayda bir olması gerekecektir.

Banyodan sonra da düşük ayarlardan kurutma işlemlerine yer vermeniz gerekiyor.

Cinsi ve yaşına göre beslenme programlarına yer vermeniz önemlidir.

Evdeki doğal besinler örneğin balık gibi yiyecekler sayesinde dahi tüylerin dökülmesini azaltabilirsiniz.

Sık sık yaşanan ve engellenmeyen dökülmeler için de veterinerlere başvurmalısınız.

Köpeklerde Tüy Dökülmesinin İlaçları

Veteriner kapsamında ilaçlara ya da yağlara başvurmak gerektiğini unutmamalısınız. Yanlış tıbbi ürünlerden dolayı daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Örneğin beslenmenin desteklenmesi amacıyla yağ asidi bulunan haplar kullanılıyor. Öğün aralarında bu hapların tüketilmesini sağlayabilirsiniz.

Enzimler açısından da faydalı olan haplar bulunuyor. Bu tarz destekleyici haplar sayesinde de tüylerin dökülmemesi sağlanıyor.

Tüm bu ürünleri kullanırken köpek kıyafetlerinde de dikkatli olmalısınız. Hava şartlarına göre doğru malzemeden üretilen kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Soğuk ve sıcak hava değişimlerine göre de düzenli olarak kıyafetlerin değiştirilmesine özen göstermelisiniz. Tüm önlemlerin alınması halinde evlerinizin çok fazla kirlenmemesi söz konusudur. Sonucunda da tüy sorunlarından kurtulmuş olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.