Netteki Blog

Köpek Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

28.02.2023
331
Köpek Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Köpek yavrularında cinsiyetin belirlenmesinde önemli birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekir. Bu noktaların keşfi yapıldığında cinsiyetini anlamak çok kolay olacaktır.

Cinsiyeti belirlemek için yavru dünyaya gelince 2-3 hafta süreye ihtiyaç duyulabilir. Bu süre içerisinde genital organ şekli oturmuş olur ve daha anlaşılır olacaktır.

Köpek Cinsiyeti Belirlemede Neler Yapılabilir?

Yavru köpeğe nazik davranarak köpeği avucun eğimli olmasına dikkat edilerek avucun içine yatar pozisyonda alın ve öne doğru olmasına özen gösterilir.

Köpeğin baş kısmı parmak uçlarının olduğu tarafa gelecek şekilde popo kısmına bakılabilir. Yavru köpeklerin testisleri bacak arasının arka kısmında bulunur ve 8 haftalık oluncaya kadar torbanın içinden aşağıya inmediği için görünmeyebilir.

Yavaşça hareket edilerek cinsiyetini öğrenmek için aynı pozisyonda ters şekilde uygulanarak sırt üstü yatar pozisyona getirilir.

Cinsiyet ayırımı için alternatif metot olarak kullanılan yöntemde daha olumlu sonuçlar alınabilir. Köpeğin karın ve pop kısmın daha açıkta olması sağlanmış olur.

Avuç içine alınan köpeğin ilk önce karın çizgisi bulunur. Çizginin bittiği yerde ilk yuvarlak göbek bağıdır. Göbekten sonra karın çizgisi devam eder ve çizgi sonunda genital kısım başlar.

Genital bölgenin ayırımı için köpeğin karnına bakılır ve penis varsa erkek olduğu anlaşılır. Göbek bağını penisle karıştırmamak için birkaç hafta daha beklenebilir.

Yavrunun dişi olduğunu anlamak için karnına bakılır ve karın kısmında penis yer almıyorsa köpeğin dişi olduğu anlaşılmalıdır.

Dişi köpeklerde vulva kısmı bacak aralarında boylamasına çizgi şeklinde kendini gösterir. Bacak arasında uzun ve dar bir kesik saptandığında bu yavrunun kesinlikle dişi olduğu söylenebilir.

Göbek bağının yerini doğru tespit edildiğinde daha aşağıda kısımda penis olmaması da yavrunun dişi olduğu anlamına gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.