beylikdüzü escort

Netteki Blog

Kollajenin Faydaları? Kollajen nedir?, Yararı var mı? Prof.Dr.Serdar Akgün, Sağlık Haberleri

03.02.2020
12
Kollajenin Faydaları? Kollajen nedir?, Yararı var mı? Prof.Dr.Serdar Akgün, Sağlık HaberleriKollajen reklamları doğruyu söylüyor mu? Amerika’da bu sene kollajen ürünlerine 300 milyon dolara yakın para harcanması bekleniyor. 2014 yılında bu rakam 50 milyon dolarmış. Sıkı durun! hedef 6,5 milyar dolar. On yılda en popüler 3 üründen birisi olması planlanıyormuş.
Peki ben bu videoyu hazırlarken karşılaştığım şaşırtıcı bilgiler ne oldu? 2014 yılında Amerika’da doğal diyerek satılan hayvansal kökenli kollajen tabletlerinin üretiminde kullanılan hayvan bölgelerinin kısıtlanması haberi oldu. Düşünebiliyor musunuz? Kimb ilir hayvanların hangi bölgelerini kullanıyorlardı?.
#kolajen#kollajen#koeljennedir#kollajennedir#kemiksuyukollajen#sağlık#sağlıkvideoları#serdarakgün
İkinci şaşırdım nokta ise kollajeni tüketenlerin dikatine sunacağım bir bilgi. Kollajen tüketiyorsanız ortalama 12 hafta kullanamamız gerekiyor.
1980’lerde Çin’de balıktan elde edilen kollajen dudaklarda ve yüzde dolgu olarak kullanılmaya başlanmış. Fakat allerjik reaksiyonlar nedeni ile vazgeçilmiş. Günümüzde kollajen enjeksiyonu farklı ve daha sağlıklı maddeler kulanılmasına karşın gerçekte sakıncaları ortaya çıkmıştır.
Son yıllarda kollajen konusunda firmalar sakızdan kahve kremasına kadar değişik ürünler ile kollajen katkılı diye satmaktalar.
Kollajen vücudumuzun çimentosu çatının ana maddesidir. Peki cildimizin kuru ağırlığının %75’i kollajenden oluşuyor dersem ne dersiniz?
Kollajen kelimesi latince kolaj yani yapıştırma kelimesinde gelmektedir. Kollajen hücrelerarası dokudan başlayarak tüm doku siStemimiz birarada tutan bir yapıştırıcıdır.
Kollajen aslında amnoasidleden oluşan bir protein çoğunlukla eklemlerde, kemiklerde ve kaslarda bulunmaktadır. Vücudumuzda en fazla bulunan proteindir. Bu dokuların yanında tüm dokularımızda tamir sürecinde stratejik öneme sahiptirler.
Kollajen yaş ilerledikçe azalmaktadır 25 yaşından sonra yıllık %1 olan kayıp kadınlarda menapoz sonrasında yIlda %30’a kadar çıkmaktadır.
Kollajen enjekte etmektense yesek olmaz mı? denilerek. Kollajen ürünleri piyasaya sürülmüştür.
Hemen ardından hap yerine doğal gıdalar ile olsa olmaz m? noktasına gelmiş durumdayız.
Şimdilerde kemik suyu modası var. Hatta İstanbulda sipariş ile kemik suyu hazırlayan yerler bile bulunmaktadır. Burada hesaplanmayan şey kemik suyunda ne kadar kollajen olduğudur. Bu birazdan göreceğiniz üzere kullanım için önemli midir?
Önemli bir konu da: doğal yoldan yiyerek aldığımız kollajen (et ürünleri) barsaklardan tam olarak emilemez. Jelatin haline dönüşür. Kollajenin emilebilmesi için hidrolize olması yani parçalanması gerekmektedir. Takviye kollajen hapları bu yüzden avantaj açısından bir adım öndedir.
Bitkisel kökenli denilen kollajen takviyelerinde kollajen yoktur sadece kolajenin sentezine yardımcı bazı maddeler vardır. Olur o da bana yeter derseniz başta kral sarımsak olmak üzere, ıspanak, portakal, havuç, beyaz çay ve somon tüketmelisiniz.
En son Amerikada satılan doğal kollajen tabletlerinde kadmiyum gibi ağır bir metal bulunmuş. Bunun sebebi de doğal hayvansal ürün derken o hayvanların ne içip ne yediklerine pek dikkat edilmemesidir.
Peki ne gibi etkileri var?
CİLT SAĞLIĞI:
İlk sıraya hemen cild koyulur. Bunun sebebi kollajen azalmasının kırışıklıklara sebeb olduğu düşüncesidir. Cilt etkisi denilince kırışıklıklarda kurtulmak fikri yatmaktadır.
EKLEM AĞRISI
KEMİK ERİMESİ
KAS KİTLESİNİN ARTTIRILMASI
YARA İYİLEŞMESİ
Kalanı video’da
kolajen,kollajen nedir,kollajen yararı var mı,kollajen yakviyesi,kolajen tablet,kollajen,kollajen krem,kollajen kemik suyu,sıvıkolajen,elastikiyet,içilebilirkolajen,kırışıklıkgiderici,kolajeniçeceği,kolajenliftparis,ciltgençleştirici,icilebilirkolajen,kemik suyu yapımı,kemik suyu tarifi,et suyu nasıl yapılır,kemik suyu,ilikli kemik suyu nasıl yapılır,kemik suyu çorbası,ilikli kemik suyu,türkiye,güzellik,kemik,kemik erimesi kollajen,kollajen yaşılık,kaz ayağı,yaş, kemik suyu yapımı, kemik suyu tarifi, kemik suyu, osman müftüoğlu,osman muftuoglu,glüten duyarlılığı,yorgunluk,kemik erimesi,aralıklı oruç,b12 vitamini,demir eksikliği,probiyotik,takviye,karaciğer yağlanması,zeytinyağı,kramplar nasıl önlenir,nöropati,kan verme,kilo verme,kilo alma,kolajen,kolajen hakkında her şey,osman müftüoğlu,osman muftuoglu,glüten duyarlılığı,yorgunluk,kemik erimesi,aralıklı oruç,b12 vitamini,demir eksikliği,probiyotik,takviye,karaciğer yağlanması,zeytinyağı,kramplar nasıl önlenir,nöropati,kan verme,kilo verme,kilo alma,kolajen,kolajen hakkında her şey, collagenliftparis,kolajenliftparis,kolajenlift,içilebilirkolajen,icilebilirkolajen,ciltgençleştirici,kırışıklıkgiderici,antiaging,collagenliftparistürkiye,kolajeniçeceği,likitkolajen,kolajen,collagen,sıvıkolajen,doğalgüzellik,kozmetik,vitaminc,Kolajen,Kollajen,Kolajennedir,KolajeninFaydaları,antiage,SaçDökülmesiKarşıtı,Selülitgiderici

Etiketler:

Yorumlar
 1. Esma Şahverdizade dedi ki:

  Tesekkur hocam

 2. Bahar Gumussoy dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bigileriniz icin

 3. A. Rz. dedi ki:

  Biz teşekkür ederiz Sn Hocam emeğine yüreğine sağlık

 4. cth rmdy dedi ki:

  Hocam teşekkürler…
  Kelle paçada kollajen var mıdır?

 5. BKG dedi ki:

  barsaklardan emilmiyorsa tabletin avantajı nedir hocam, tablet çözününce içeriği gene barsaktan emilmez mi

 6. Jön Türk dedi ki:

  Hocam kollajen tablet osteoporoz hastaları kullanmalı mı ..?🤔👍

 7. Gürkan D. dedi ki:

  İyi de tip 1-3 için saçları es geçmişiniz. Kolajen saç sağlığı için çok önemli.

  Solargezi de var bakın önemi

 8. Musacemil dedi ki:

  Hocam kalp hastasıyım balık yagi hapı kullanıyorum propolis de alıyorum doğal olanını çok az miktarda comodin betablok ödem sokturuculer kullanıyorum hastalık sonrası kilo kaybı m oldu ciddi sarkmalarim var kolajen kullanmak istiyorum dokunur mu yan etki felan yapar mi?

 9. HEART OF A CHAMPİON dedi ki:

  Selam hocam güzel videolarınız için teşekkürler bir sorum olacaktı.Toz formda satılan hidrolize kolajen peptitlerini kullansak faydasını görürmüyüz ?

 10. my p dedi ki:

  Hocam 23 yaşındayım 1 yıldır sürekli oturarak kpss çalışıyorum kalçamda ağrılar başladı kollajen alman gerekiyor dedi doktor daha bugun.
  Sizce almalı mıyım? Hatırı sayılır bir ücret söz konusu da.

 11. Kıymet Sözbilir dedi ki:

  ben voonka ve hud collagen den memnun kaldim. ikiside icerik olarak benzer zaten. su an hud kolejeni kullanmaya devam ediyorum ama bir yandan da hyaluronk asit arayisindayim. kullanip fayda goren varsa yazsin ltfn.

 12. Matanat Xalilov dedi ki:

  Cox saqolun Dr bilgiler ucun🙏

 13. berk balbay dedi ki:

  kolajen sadece tip 1-3 değildir. tip2-5-10 da en gerekli diğer 3 tip tir. yeşil beslenen, doğal ortamda ve yaşam döngüsünü sağlıkla sürdürebilen hayvanlardan elde edilmelidir. yoğun besi çiftliklerinden elde edilen hayvansal ürünlerde ağır metal , kadmiyum kalıntısı fazla olur. kolajen sadece cilt sağlığı ve kemik sağlığı için değil, geçirgen bağırsak sorunları, romatizmal hastalıklar, saç, tırnak, iç organ sağlığı için de gerekli bir üründür. insan vücudu 25 yaşına kadar bu proteini yoğun olarak işleyip kullanır. 25-35 yaş arasında ise giderek azalan bir şekilde kolajen üretimi yavaşlar ve 35 yaş sonrası tamamen biter. bitkisel kaynaklı kolajen olmadığı içinde bu protein hayvansal kaynaklı alınmalıdır. kolajen endüstrisinde çoğunlukla sığır derisinde bulunan tip 1-3 yoğun üretilir. halbu ki insanın tip 2-5-10 kolajenede ihtiyacı vardır. bu kolajenler de kanatlı hayvan, tavşan, küçükbaş hayvanlar, yumurta kabuğu zarı, orkinos, kabuklu deniz canlıları gibi hayvanlardan elde edilebilir. kolajen proteini bir çok amino asitten oluşur. 1014 amino asit bir araya gelerek bir peptit oluşturur. 8-64 arası peptitte birleşerek tiplerine göre kolajen proteinini oluşturur. 29 tip bilinen kolajen çeşidi içinde insan vücuduna en gerekli olan tip-1-2-3-5-10 kolajenleri gereklilik oranına göre ölçeklendirerek yapılan kolajenler en sağlıklı olanlardır. kemiksuyu hazırlanma yönteminde ki ısı, buna dayalı histamin oluşumu, kolesterol ve yağ içermesi sebebi ile artık tercih edilen bir yöntem olmamalıdır. bunun yerine alkali yöntem ve beta fazı ile düdüklü tencerenin tersi prensiple çalışan(düşük basınç, düşük kaynama noktası-evaporatör) modern cihazlar da üretilen nötr, yan, histamin, kolesterol, yağ içermeyen, alerjen etkiler (örneğin histamin, gluten)taşımayan kolajenler seçilmelidir. kolajenin insan vücudunca emilebilmesi için daha küçük moleküler büyüklüklerine yani peptitlerine parçalanması gerekir. buna hidrolize kolajen ya da kolajen peptit denir. ayrıca teknik kolajenler de mevcuttur. örneğin liyofilize heterolog kolajenler özel yöntemle üretilip, kolajen proteini özelliğini kaybetmiş hücrelere enjekte edilerek(ciltte ya da diz, dirsek vs gibi kıkırdak yapı bölgelerinde) gerek cilt gerekse eklem sorunlarına kalıcı çözümler yapılabilir. son zamanlar da yoğunlaştığımız önemli bir konu ise kanser oluşum aşamalarında, kanserli hücrelerin damarlara bağlanarak beslenmesi, yaylmasını önleyebilecek olduğu tespit edilen tip 15 kolajeninin bağlı olduğu diğer kolajen tiplerinden ayrıştırılarak saf hale getirilip kanser tedavisinde kullanıma çalışmalarıdır.

 14. Can dedi ki:

  Hocam lütfen cevap ; kolesterolü ve tansiyonu olan kolojen kullanabilir mi??

 15. Samet Koç dedi ki:

  Bu ürünün saça da faydası varmıdır acaba?

 16. Geçmiş hiç geçmemiş dedi ki:

  Ben kullanıyorum harika

 17. Lale T dedi ki:

  Ayak bağlarım kopmuştu. Naturagen kolojen yeşil elma şase aldım. Fayda görür müyüm?

 18. Meral Başak dedi ki:

  Kalbimde pil var collegen kapsüllerden kullanabilirmiyim

 19. bayramkaracanofficial dedi ki:

  reçetelere yazılanlar bedava mı oluyor sayın hocam…özellikle para kısmına takılı kaldığınızı görüyorum…kolajen hakkında bilgi mi aktardınız yoksa insanlara kolajeni satın almayını mı vurguladınız anlamadım ben…ya da daha farklı nasıl alacak insanlark olajeni..kemik suyuna karşı cıktınız üretilenlere karşı çıktınız.bağırsakta emilimi zor dediniz ama tableti önerdiniz..:))..

 20. Gulsen Berfin dedi ki:

  Bu kreme nasıl ulaşa bilirim

 21. Bruce Lee dedi ki:

  Bir yerden okumuş, anlatıyor. Şunu yapın, bunu yapmayın şeklinde söylemiyor.

 22. Bahar Toprak dedi ki:

  Hocam takip ettiğim ikinci doktorsunuz.
  İzninizle size bir sorum olacak
  Altın suyunun. Faydası ve zararları konusunda bilgilendirirseniz çok minnettar kalırım

 23. ezgi bçer dedi ki:

  Hocam kolesterolü yükseltir mi kolajen, kalp damar hastaları, ritim, tansiyon hastaları kullanabilir mi sizce?

 24. Yunus dedi ki:

  Saygi değer hocam ben spor sakatlığından dolayı her gün 50 gram sığır jelatini tüketiyorum bir seferde.Bunun emilimi zormu dediniz bir katkısı vucuda kolajeb takviyesi olmazmi yani

 25. Teslime Sari dedi ki:

  Kolejen sivilce yaparmi

 26. Zuhal Kaygısız dedi ki:

  Çok dürüst bir bilgi, kutlarım.

 27. SARE CENNET dedi ki:

  En güzel collagen markası
  👍holacollagen yada 👍collagenlift paris

  Voonka dan çok daha güzel üsttekiler.

 28. Merve Sevinç dedi ki:

  Yılardır kullanıyorum eskısı kadar ışe yaramaz oldu ve tek gunluk ile yarıyor ve her gun aynı saatte ıcılıyor

 29. Merve Sevinç dedi ki:

  Onceden tek ölçek yetıyordu sımdı gunde 3 ölçek anca yetıyor anlamadım. Ss

 30. nurcan dönmez dedi ki:

  Dizlerimde ki sivilar tükendiği için verildi kullanmalimiyim

 31. ilashka ilashka💕 dedi ki:

  Azerbaycandan Sevgiler🥰

 32. orhan geçdoğan dedi ki:

  Ticari ve yüksek kâr güdümü inşallah bu hizmetin önüne geçmez.
  Fiyat la sorunu karşılaştırınca pekte etkili bir şey olmadığı ortada üstelik aylarca içecende sonra farkı görücen . 🤑🤑🤑🤑🤑

 33. Zeyne p dedi ki:

  Hocam dermotoloji doktoru bir videosun da dedi ki kolajen tablet formu içeriğinde en az miktarda bulunan dozdur dedi. Tos ve sivi kolajenlerde daha yüksek içerikte bulunuyor dedi siz neden tablet onerdiniz acaba