Netteki Blog

Kekik Yağı Faydaları Ve Kullanımı Hakkında Bilgi

28.02.2023
372
Kekik Yağı Faydaları Ve Kullanımı Hakkında Bilgi

Kekik Yağı Faydaları Ve Kullanımı Hakkında Bilgi

Kekik yağının özellikleri saymakla bitmez. Bakteri yok edici, öksürük kesici, kalp dostu, gaz giderici, idrar sökücü, adet söktürücü, balgam söktürücü bunlardan sadece bir kaçıdır. Diz ağrısına diş ağrısına pamukla kullanıldığında ağrıları keser.

Kekik yağının bazen ağızdan bazen de dışarıdan alınması gerekmektedir. Ağızdan 3 damla yeterlidir.

Kekik yağının ne işe yarar ?

Kekik yağı spazm gidericidir. Öksürük, krampı giderir. Antiromatizmal özelliktedir. Gut, kireçlenme, romatizmaya iyi gelir. Antiseptiktir. Kekik yağı yaraların mikrop kapmasına ve enfeksiyon kapmasını engeller. Bakterileri öldürür. Kalp dostudur. Karın ağrısını geçirir.

Uykusuzluk, tansiyon, baş ağrısına iyi gelir.

İdrar söktürücüdür. Vücudu su tutan ve ödem şikayeti olan kişiler ya da vücutta toksin veya tuz birikmesine kekik yağı çok iyi gelir.

Adet söktürücüdür. Adet sancıları krampları başka bir sebepten kaynaklanmıyorsa kekik yağı rahatlama sağlar.

Yaraları iyileştirir. Ciltteki yara, yara izi, kızarıklık tedavisinde kullanılabilir.

Soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürük, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi belirtilere iyi gelir. Bir kap suya damlatılan bir kaç damla kekik yağı buharını solumak solunum yollarını açar ve rahatlamanızı sağlar.

Kekik yağının sıkıntıları bu kadar da değildir. Kan dolaşımını hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücutta ki parazitleri öldürür, diyabette karşı korur, hafızayı güçlendirir, saç dökülmesini önler, depresyonu hafifletir.

Sadece bunlarda da değil evde, bahçede ısı lambasına bir kaç damla damlatılan kekik yağı sinekleri böcekleri çevreden uzak tutar ve siz çevrede yağın rahatlatıcı etkisinden faydalanırsınız.

Tabi ki her şeyde olduğu gibi kekik yağı normal miktardan fazla kullanıldığında güvenli olmasına karşı hamilelikte, tansiyon hastalıklarında guatr hastalıklarından kanama sorunu olanlara önerilmez. Kekik yağı tansiyonu yükseltebilir.

Tiroit bezinin fazla çalışmasına sebep olabilir. Hormonal hastalıklarda östrojen artışı sorunu yol açacaksa kullanılmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.