beylikdüzü escort

Netteki Blog

Kansere Karşı Mucize Korumasıyla Mor Salkım Ağacı | Yenilebilen Şifalı Bitkiler, Çiçekler, Otlar,

09.06.2022
16
Kansere Karşı Mucize Korumasıyla Mor Salkım Ağacı | Yenilebilen Şifalı Bitkiler, Çiçekler, Otlar,#morsalkım #bitki #ot ##şifalıbitkiler #çiçek #şifalıot #yenilenotlar #yabaniotlar #yenilençiçekler

Mor salkım ağacı adını ağacın kendi çiçeklerinin mor rengi ve mor rengine benzer tonlarda bulunmasından almaktadır. Kökeni Çin olan ağacın güzelliği ve kokusu sayesinde yaygınlaşması kolaylaşmıştır.

Mor salkım ağacı bahçe ve dış mekan süslemelerinde kullanılabilecek odunsu yapılı sarmaşık şeklinde bahçedeki çitleri sarabilen bir yapıdadır. Mor salkımları güzel bir görüntünün yanında hoş kokulu olmaktadır. Mor salkım ağacı budama ile daha da çok çiçek açması salkımlarının artması mümkün olan bir ağaçtır.

Mor Salkım Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Mor salkım ağacı ülkemizde sonbahar ve ilkbaharda dikimi yapılabilen bir ağaçtır. Köklü olarak üretildiğinde ise her mevsim ekimi yapılabilmektedir. Mor salkım ağacı eksilere düşen sıcaklık değerlerine özellikle çiçek açma mevsiminde dayanıksız olmaktadır. İlkbahar da görülen soğuk hava şartlarına dayanıksız olmaktadırlar.

Mor Salkım Ağacı Nerede Yetişir?

Mor salkım ağacı sıcaklık değerlerinin ortalamasının eksiye düşmediği her yerde yetişebilmektedir. Nemli ve ılıman iklim şartlarında daha da yaygın olarak yetişebilmektedir. Mor salkım ağacı bahçelerin giriş ve dış çevrelerinde yetiştirilmesi tercih edilen bir ağaç olmasının yanında doğru budama işlemi yapıldığında her yerde yetiştirilebilen bir ağaçtır.

Mor Salkım Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Nasıl Budanır?

Mor salkım ağacı dış mekanlarda kapı girişlerinde yetiştirilmektedir. Mor salkım ağacı baklagiller familyasından olduğu için tohumu kapalı bir tohum olmaktadır. Yetiştirilmesi zor bir bitkidir. Bitkinin köklerine yakın yerlerindeki filizlerden çoğaltılması mümkündür.
Mor salkım ağacının budanması yapraklarını döktükten sonra yapılabilmektedir. Ağacın sarmaşık şeklinde budanması ve herhangi bir yere sardırılması budama sayesinde mümkün olmaktadır. Ağaç düz bir şekilde budanırsa ağaç şeklinde kalması mümkündür.

Mor Salkım Ağacı Yaprak Döker mi?

Mor salkım ağacı çiçekli olduğu için öncelikle çiçekleri dökülmeye başlamaktadır. Daha sonra özellikle kış mevsiminde yapraklarını dökmektedir. İlkbaharda hızlı bir şekilde yapraklanarak Nisan ayında çiçekleri açmaya başlamaktadır.
Mor Salkım Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır?

Mor salkım ağacının bakımı için toprağının nemli ve gübreli olması sağlanmalıdır. Mor salkım ağacının güneş alması sağlanarak sık olan dallarının budanması sağlanmalıdır. Mor salkım ağacı sarmaşık benzeri bir ağaç olduğu için dalları ve kökleri havalanması için fazla dalların budanması gerekmektedir.

Mor Salkım Ağacının Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Karşı Kullanılır?

Mor salkım ağacı hoş kokulu çiçekleri ile çevre düzenlemesine ve güzelleştirmesine faydalı olmaktadır. Ağacın diğer faydaları ise köklerinin Tiroid rahatsızlıklarına iyi gelmekte stres ve strese bağlı rahatsızlıklara karşı kullanılmakta kansere karşı koruyucu etkisi ve hafızayı güçlendirici etkileri bulunmaktadır.

Ağacın köklerinden ve çiçeklerinden faydalanılarak şifa amaçlı kullanılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.