Netteki Blog

İslamda Kedinin Yeri ve Önemi

28.02.2023
182
İslamda Kedinin Yeri ve Önemi

   İslam dininde kediler ayrı bir öneme sahip hayvanlardır. Hazreti Adem’in yaradılışı ile başlayan Dünya serüvenine insanlardan sonra katılan ilk canlılar yılanlar ve kedilerdir.

Birçok dine göre yılanlar kötülüğün temsilcisi kediler de iyiliğin temsilcisi olan hayvanlardır. Peygamber Efendimizin de Müezza isminde bir kedisi varmış ve kedisini çok severmiş.

Bu kediyi Uhud Savaşı sırasında yavrularını emzirirken gören Peygamber efendimiz kediyi rahatsız etmemek için orduyu kedinin etrafından geçirmiş ve kedinin ezilmemesi için başına bir nöbetçi dikmiş.

Geri döndüklerinde kediyi sahiplenen Peygamber efendimiz bir sokak kedisi olan bu kedinin hayatını kurtarmış.

Bir gün Peygamber efendimize namaz kılacağı sırada bir yılanın saldıracağı, tam ısıracakken kedinin atlayarak yılanı öldürdüğü bilinir.

Yine Peygamber efendimizin eteğinin ucunda uyuyan kedisini uyandırmamak için kıyafetini keserek yerinden kalktığı, kedisini çok sevdiğini biliriz.

Peygamber efendimiz kedileri en temiz hayvan olarak nitelendirirmiş ve hatta kedisinin su içtiği kaptan abdest bile alırmış.

Gerçekten de kedilerin dillerinde bulunan yapı nedeniyle oldukça temiz oldukları ve kedilerin sürekli kendilerini temiz tutmaya çalıştıklarını biliyoruz.

Ebu Bekir Vasiti ise bir gün rüyasında Peygamber efendimizi gördüğünü anlatır. Rüyasında Peygamber efendimize sıkıntıları yüzünden oldukça zayıfladığını ve artık ayakta namaz kılamadığını anlatır.

Daha sonra Ebu Bekir Vasiti’nin evindeki kedi doğum yapar. Yavrulardan birine tam bir köpek saldıracakken Ebu Bekir Vasiti bastonu ile köpeği uzaklaştırarak kedi yavrusunu kurtarır.

O günden sonra sağlığı düzelmeye ve artık ayakta namaz kılabilmeye başlar. O gece tekrar Peygamber efendimizi rüyasında görür. Ona iyileşmesinin nedeninin kedinin teşekkürü olduğu söylenir.

Yani İslam dininde kediler oldukça önemli ve değerli bir yere sahiptirler. Zaten Müslüman ülkelerin çoğunun sokaklarında kediler fazlasıyla bu yüzden bulunurlar. Bu temiz ve akıllı hayvanlara bakmak sünnettir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.