Netteki Blog

İmam Bayıldı Yanına Ne Gider ?

28.02.2023
2.730
İmam Bayıldı Yanına Ne Gider ?

İmam Bayıldı Yanına Ne Gider ?

İmam bayıldı yanına ne gider sorusu , tam patlıcanın mevsimi iken en popüler sorulardandır. Her gün ne yemek yapsam derdi herkesi etkiliyor . ana yemek yapsam yanına ne yapsam sorular ard arda geliyor. Biz de mümkün olduğunca sizden gelen sorulara çözüm sunup , alternatif yemek önerilerinde bulunuyoruz.   Patlıcan Türk mutfağının en sevilen sebzelerindendir. Hem etin yanına en iyi eşlikçi , hem tek başına mezesinde zeytinyağlı yemeklere varana kadar bir çok lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Eğer karnıyarık yemeğinden vazgeçemiyorsanız ;

” Karnıyarık yemeği yanına ne gider ne pişirsem ve yapsam ”  yazımıza bakmanızı öneririz.

İmam bayıldı fırında ve ya tencerede yapılıyor. Daha sağlıklı olması açısından fırında közlenip , sonra yine kalan pişme sürecini fırında tamamlıyorlar. Ama geleneksel imam bayıldı ise derin yağda kızartılan patlıcandan ve sonra iç malzemesi eklenip kendi buharında tencere de pişendir. Pişirme tercihi tamamen size kalmış. İmam bayıldı karnıyarığın etsiz ve zeytinyağlı halidir. Oldukça lezzetlidir , davet sofralarının da gözdesidir. Et yemeklerinin lezzetini aratmaz ve ekonomik bir yemek tercihidir. Bu lezzet bombası yemeği dilerseniz , ana yemek dilerseniz ara sıcak olarak da sunabilirsiniz. En iyi eşlik edecek 7 yemeği sizler için listeliyoruz.

İmam Bayıldı Yanına Ne Yapılır ?

İmam Bayıldı Yanına Ne Gider ?

1- Etli Pirinç Pilavı

İmam bayıldı zeytinyağlı yemeklerin baş taçlarından biri olduğu için yanına enfes tereyağlı etli , nohutlu bir pilav mükemmel yakışır. Bu 2 şık yemek tadına doyum olmayan bir lezzet patlaması vaat ediyor.

İmam Bayıldı Yanına Ne Gider ?

2- Havuçlu Pirinç Pilavı

İmam bayıldının yanına en yakışacak lezzet kuşkusuz ki pirin pilavıdır. Havuçlu pirinç pilavı hem rengi hem de tadı ile en iyi eşlik eden yemek olacaktır. Dilerseniz bu pilavları çeşitlendirebilirsiniz. Havuçlu pilavın üzerine lokum kıvamında kuşbaşı et de ekleyebilirsiniz.

3- Cacık

Sadece ana yemek sunacağım derseniz yanına bol naneli buz gibi bir cacık en ferahlatan lezzet adayı olacaktır. Cacık unutmayın ki sofrayı çeşitlendirmenin ve lezzeti katlamanın en iyi yoludur.

4- Börek Çeşitleri 

Hem sofrada ki yemeğin yerine geçecek , hem de eşlikçi yemek olacak bir diğer alternatif ise börektir. Dilerseniz su böreği, ya da tavada pratik şipşak börek yapabilirsiniz. Patatesli ve ya peynirli börek tercih etmenizi öneririz. Börek çeşidini tamamen sizin damak lezzetine bırakıyoruz.

5- Ezo Gelin Çorbası

Eğer çorba yapmayı isterseniz hafif bulgur, mercimek tadı ile sofranıza renk ve lezzet katacak en iyi seçim ezogelin olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.