Netteki Blog

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

Erkek vücudu ideal ölçüleri günümüzde oldukça popüler ve herkes o ölçülere , o kalıpta olmak için elinden geleni yapmaya çalışıyor.  Erkek vücudu deyince herkesin aklına bulunduğumuz çağdan dolayı ; erkeklerin baklava kasları, omuz genişlikleri, kalça sıkılıkları da giderek dikkat çekmektedir. Erkekler de doğal olarak birçok insanın hayallerini süsleyen bu vücut ölçülerini temsil etmek istiyor. Özellikle genç kadınlar, genç erkeklerde vücut özelliklerine önemle bakmaktadırlar. Bu sebeple, manken, model, futbolcu, basketçi erkekler her girdikleri ortamda herkesin dikkatlerini üzerlerine kolayca çekmektedirler.

Erkek vücudu ideal ölçüleri düşünüldüğünde her insan da olduğu gibi boya ve kiloya göre yapılan oranlamaya göre, bunun sonucuna da bakılmaktadır. Fakat, ne yazık ki kadınlar kısa ve orta boylu erkeklerden ziyade, uzun boylu ve kaslı erkekleri tercih etmektedirler.

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

Erkek Vücudu Ve Metabolizması Nasıldır?

Erkek vücudu , kadınların vücutlarına göre daha hızlı yağı kasa kolayca dönüştürebilmektedir. Kadın vücudu tersine sürekli yağ biriktirmektedir. İşin içine kültür de girince, Türk kadınlarının göbek, basen, kalça sorunlarının arttığı görülecektir. Son zamanlarda ; erkekler de kadınlar kadar bakımlarına önem vermektedirler. Sosyal medya özellikle Instagram’ın sosyal ortamında yakışıklı, kaslı, etkileyici görünen onlarca erkekle doludur. Bu erkekler kadınlar tarafından da seksi ve cazibeli bulunmaktadırlar. Bununla birlikte, erkek bakımı da bir sektör haline gelmiştir. Yüz maskeleri, burun/kulak kıllarını aldırma, ense tıraşı vb. derken, berberlerdeki fiyatların kadın kuaförlerine göre daha fazla olduğu görülecektir.

Spor konusunda da erkekler daha dikkatli ve daha disiplinli bir halde ”ideal erkek vücuduna” ulaşabilmek için çok dikkat edip çalışırlar.Kadınlar gibi, diyetle uğraşacaklarına, hiçbir yemeğin lezzetinden geri kalmazlar. Fakat, aşırı efor sarf ederek, testosteron hormonu sayesinde sürekli ve uzun süreli spor yapabilmektedirler. Ayrıca, bilinir ki erkekler seks hususunda da oldukça aktiftirler. Bunu biyolojilerinin bir parçası şeklinde görerek, düzenli seks yapabilmek için tüm fırsatları değerlendirirler.

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

Kadınlar genellikle, erkekler için kendi hayatlarını ikinci plana atarlar ve onları değiştirebileceklerini düşünürlerken, oldukça yanılmaktadırlar. Nitekim, erkekler asla değişim geçirmezler. Daima hareket halinde yollarına devam ederler. Bu sebeple, erkeklerin kadınlardan daha az yaşlı gösterdikleri, vücut ölçülerini korudukları da değişmez bir gerçektir.

İdeal Erkek Vücudunda Gözetilen Unsurlar Nelerdir?

Erkek vücudu ideal ölçülerin de gözetilen unsur, öncelikle kol ve göğüs kısmıdır. Çoğu erkeğin spora gittiğinde, oranın aynalarına yansıyan üstsüz fotoğraflar verdiği görülmüştür. Bu fotoğraflarda vücut yapan yahut spora giden erkekler, kol kaslarını ve göğüs bölgelerini etrafa göstermektedirler. O sebeple, ideal erkek vücuduna sahip birçoklarının, dar badiler, beyaz tişörtler giydiklerine; göğüs uçlarındaki diklikleri ve karın kasındaki sertlikleri gösterdiklerine şahit olursunuz. Erkekler için spor salonu güç göstergesi demektir. Dolayısıyla, orada kadınlardan çok erkekler bulunmaktadır.

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri Nelerdir?

Erkek vücudu ideal ölçüleri erkekler açısından bakıldığında, kilo ve boy oranına göre hesaplanır.  Hesap yapılırken, kültür de göze alınmaktadır. Rus erkeklerinin yapılı vücutlarıyla Perulu erkeklerin tıknaz vücutları, Türk erkeklerinin pantolondan sarkan göbekleri aynı değildir. O sebeple, Biskolata erkeği diye bir tabir oluşmuş; bu gruba mensup yakışıklı erkeklerin vücutları fit ilan edilmiştir.

Türkiye’deki boy ortalaması düşünüldüğünde, vücut geliştirme uzmanlarının açıklamaları dikkate alınmalıdır. Nitekim, bu işin bilirkişileri onlardır. Uzmanlara göre, ideal erkek vücudu ölçüleri Beden Kitle İndeksi Ölçümü’ne göre (BKİ) yapılmaktadır. Bu indeks ise aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır:

  • Önce boyunuzun metre cinsinden karesi alınır.
  • Ardından, çıkan sonuç kilonuza bölünür.
  • Sonuç, 18.5’un altındaysa ideal vücut ölçüsüne sahipsiniz demektir.

Örneğin, boyunuz 1,70 ve kilonuz da 70 ise;

70/ (1,70x 1,70) = İdeal kilonuzun olup olmadığını verecektir.

Burada, netice 24,22 çıktığı için, bu rakam 18,5’un üstündedir. O da ideal kiloyu aşan bir tersliği göstermektedir. Kişinin aradaki farkı bir an önce vermesi gerekmektedir.

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

İdeal Erkek Vücudu Ölçülerine Nasıl Ulaşılır?

Yaşadığımız çağ sebebi ve yaşanan olumlu olumsuz bir çok olay ve teknoloji sebebi ile  insanları kadın-erkek ayırmaksızın, sürekli doyumsuzluk içinde bir tüketime yönlendirmektedir. Artık, doğal ve sağlıklı beslendiğimiz pek söylenemez. İçtiğimiz sudan yediğimiz ekmeğe kadar her şey katkı maddelidir. Erkek vücut yapısı ve hormonları sebebi ile ‘erkek vücudu ideal ölçüleri’ için hafif bir diyetle birlikte, bol bol spor yapmalı, bol bol hareket etmektedirler. Çünkü, sadece diyetle verilen kilolar çabucak alınmaktadır. Oysa, spor vücuttaki yağ oranını kasa dönüştürebilmektedir.

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

Vücudunuz kaslandığı zaman, kilo almanız zorlaşabilmekte, mideniz de küçülebilmektedir. Bu yüzden gün içerisinde minimum 1,5 litre  su içmek de vücuttaki toksik maddeleri atmanıza yardımcı olacaktır. Uyku düzeninizi oturtabilmeniz, metabolizmanızın da işleyen bir biçimde gelişmesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple, erkeklere ideal ölçülere kavuşmaları için, özellikle dağıtmaya müsait olmayacakları, düzenli bir yaşam önerilmektedir. Aksi takdirde içki, gece hayatı, playstation ve bilgisayar da uzun süre oynanan oyunlar, uyku düzensizliği vb. gibi sorunlar vücutta yavaşlamalara neden olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.