Netteki Blog

Haşlamanın Yanına Ne Gider ?

28.02.2023
2.101
Haşlamanın Yanına Ne Gider ?

Haşlamanın Yanına Ne Gider ?

Haşlamanın yanına en yakışacak alternatif yemek önerilerini sizler için hazırladık. Haşlama pişirme yöntemi yemeklerin ; vitamin ve mineral kaybetmemesi için en çok tercih edilen sağlıklı pişirme tekniğidir. Haşlama etin yanında aynı zamanda eklenen sebzeler de yemeğin vitamin değerini artırır.  Bu yemek hem sağlık hem vitamin deposudur. Hatta hasta olduğumuz da annelerin çorba niyetine haşlama yapıp verirler bazen. İçerisinde ki sebzeler ve etin kendisi , suyu şifa deposudur. Her türlü soğuk algınlığı , grip gibi hastalıklara devadır.

Haşlama suyuna biraz karabiber ve sevdiğiniz baharatları eklerseniz tek başına çorba olarak bile sayılabilir. Haşlamanın kendisini de ana yemek olarak sayarız. Hem çorba , hem ana yemek pratik bir şekilde yapmış olursunuz.

Tavuk ve ya et haşlama fark etmez her ikisinin de yanına en yakışacak alternatif tarifleri sizler için paylaşıyoruz.

  1. Pirinç Pilavı
  2. Fırın Makarna
  3. Patates Püresi
  4. Zeytinyağlı Enginar
  5. Sumaklı Soğan Salatası

Haşlamanın Yanına Ne Yakışır ?

1- Pirinç Pilavı

Şehriyeli pirinç pilavının yanına yakışmayan çok nadir yemek vardır sanırım. Öyle bir lezzet ki her yemeğin yanına en şık , en pratik lezzettir. Et odaklı yemeklerinizin yanında sebzeli, zeytinyağlı ferahlatan alternatifler iyi bir seçimdir. Hem şık davetlerin hem günlük sofraların baş tacı pilavı menünüze rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

2- Fırın Makarna

Herkes kendi sevdiği şekilde ve bildiği yöntemlerle kolayca fırın makarna yapıyor elbette. Ama börek gibi , kıvamlı dışı biraz çıtır , içi yumuşacık ve sulu olmasını isterseniz mutlaka beşamel gibi kremalı ve soslar ile daha da lezzetli hale gelir. Siz davet yemeklerinin yanına beşamel soslu fırında makarna hazırlayarak, farklı bir sunum yapabilirsiniz.

Haşlamanın Yanına Ne Gider ?

Haşlamanın Yanına Ne Gider ?

3 – Patates Püresi

Haşlama yaparken içine patates koymayın. Onun yerine patatesleri ayrı haşlayın ve hafif bir süt ile biraz kıvam verin. Bu sayede aynı lokantalar da yediğiniz patates püresi lezzetine kavuşmuş olacaksanız. Hem haşlamanın yanına doyurucu şekilde sunmak istediğinizde birkaç adet patatesi haşlayıp püre haline getirebilirsiniz.  Patates püresi de sunarsanız, hem tabağınızı daha zengin göstermiş olursunuz hem de ete iyi eşlik eden bir yardımcı yemek ile öğünü lezzette geçirebilirsiniz.

4 – Zeytinyağlı Enginar

Özellikle mevsimi ise tadından geçilmez bir lezzettir. Besin değerini  dengeleyen enginar dolması ile sofralarınızı renklendirebilir, etin yanına kolay bir destek olarak hazırlayabilirsiniz. Mevsiminde tazesini veya süpermarketlerden konserve enginar kalbini alarak garnitürler eşliğinde servis edebilirsiniz. Sunarken ve pişirirken mutlaka dereotu kullanmanızı öneririz. Enginarın lezzetini beşe hatta ona katlar.

5 – Sumaklı Soğan Salatası

Haşlamanın yanına en  yakışacak farklı bir salata ve ya meze alternatifi olan bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Soğanı isterseniz közleyerek , dilerseniz karamelize ederek servis edebilirsiniz.
Etle birlikte oldukça iyi bir ikili olan soğanı pişmemiş halde sumak, zeytinyağı, bir miktar tuz ve limonla harmanlayarak da hafif bir salata olarak sunabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.