Netteki Blog

Hangi Pekmez Kan Yapar

28.02.2023
191
Hangi Pekmez Kan Yapar

Pekmez yüksek şeker içeren karbonhidrat ve enerjinin çok yüksek sağlanabildiği mineral, kalsiyum, demir, magnezyum, klor yükü bir besindir. Birçok hastalığa iyi gelir.

İyileşme sürecinde olan hastaların ve emziklilerin kesinlikle kullanması önerilir. Ayrıca dokuların oluşumunda görev alan krom hamilelik ve yaşlılıkta azaldığı için pekmezlerle bu açık kapatılabilir.

Pekmezdeki en önemli besinlerden biri kromdur. Her yaştan insanın kullanması gereken pekmez doktorların da tavsiye ettiği bir besindir.

Hem karbonhidrat ve enerji kaynağı hem de yüksek oranda besleyici özelliklere sahip olduğu için genç yaşlı herkesin kullanmasının önerildiği bir besin kaynağıdır. Genelde sabah ve gece birer tatlı kaşığı ölçüsünde her gün kullanımı önerilir.

• Üzüm Pekmezi: üzüm pekmezi kanı artırır. Ayrıca iştah açarak enerji de sağlar. Kan dolaşımını ve damar sertliğini düzenler. Hamilelerin kullanması önerilir.

• Dut Pekmezi: ülsere ve kansızlık şikayeti olan hastalara oldukça iyi gelir. Astım ve bronşit tedavisinde önerilir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı savaşır.

Bebek ve çocukların gelişiminde yeri büyüktür. Zeka gelişimine de yardımcı olur. Bebeklerde çok sık görülen ağız içinde oluşan pamukçuklara karşı dut pekmezi önerilir. Ayrıca ağız yaralarına da iyi gelir.

• Keçi Boynuzu( Harnup) Pekmezi: tansiyon ve kolesterol dengesini sağlar. Cinsel güç artırır ve sperm sayısında artma yapar.

Kemiklerin gelişmesinde ve kansızlıkta birebirdir. Akciğer ve bağırsak rahatsızlıklarında da oldukça etkili bir ilaçtır. Hamille olanlara önerilir.

Çocukların gelişme döneminde kullanması tavsiye edilir. Potasyum, demir, bakır, magnezyum, çinko, bakır içerir.

• Andız Pekmezi: bronşite çok iyi gelir. Oldukça kan yapıcı bir pekmezdir. Egzamalara iyi gelir. Sarılık tedavisinde kullanılır. Karaciğere de oldukça faydalı bir pekmez türüdür. Diğer pekmezler gibi enerji kaynağıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.