beylikdüzü escort

Netteki Blog

Hacet duası dinle hacet duası okunuşu Hacet duası ve namazı hakkında kısa bilgi hacet namazı duası

14.03.2022
23
Hacet duası dinle hacet duası okunuşu Hacet duası ve namazı hakkında kısa bilgi hacet namazı duasıhacet duası, hacet namazı duası, hacet namazi dua, hacet dilek duası, hacet duası arapça, büyük hacet duası, hacet duasi, 2 rekat hacet namazında okunacak dualar, hacet namazı duası arapça, hacet duası diyanet, hacet ve
dilek duası, hacet duası anlamı

HACET NAMAZI VE DUASI:
HACET DUASI
Hacet sözlükte “ihtiyaç duyulan şey” anlamına gelmektedir. İnsanlar, hayatları boyunca birçok şeye ihtiyaç duyarlar, birçok şeye kavuşmayı arzu ederler. Dünyalık veya ahiretlik bir isteği ve dileği bulunan, bir şeye ihtiyaç duyan kimse, ihtiyaçlarını karşılamak veya arzularına ulaşmak için öncelikle onlara götürecek sebeplere tutunmalı, ayrıca bunların gerçekleşmesi için Allah’tan yardım istemelidir. Ancak arzusunun meşru bir arzu olması şarttır.
Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuşlardır: “Kimin Allah’a bir ihtiyacı hasıl olursa evvela abdest alsın. Abdestini de güzelce alsın. İki rekât namaz kılsın. Sonra, Yüce Allah’a övgüde bulunsun. Rasûlüllah’a salât ve selam getirsin. Ardından da biraz sonra kıraatini gerçekleştireceğimiz duayı okumayı tavsiye etmiştir.

Dört Sünnî mezhebe ve Ca‘ferîler’e göre Müstehap olan hâcet namazı, yatsı namazından sonra iki, dört ya da on iki rekât olarak kılınır. Hz. Peygamber`den gelen bir rivâyete göre hâcet namazının ilk rekâtında Fâtiha`dan sonra üç defa Âyetel-Kürsî, diğer rekâtta (ya da rekâtlarda) da Fâtiha`dan sonra birer defa İhlâs ve Felâk ve Nâs sûreleri okunur.

İki Rekâtlık Hacet Namazı Nasıl Kılınır?
Hacet namazının 2 rekat kılınışı şu şekildedir:

Rekat
Niyet edilir.
“Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır ve namaza başlanır.
Sübhaneke duası okunur
Euzü-besmele çekilir
Fatiha sûresi okunur
Üç defa Âyete’l-kursî okunur
Rüku ve secde yapılır.
rekata kalkılır.
Rekat
Besmele çekilir
Fatiha suresi okunur
Sırasıyla İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur.
Rükû ve secde yapılır.
Oturarak Tahiyyat duası, ardından salli-barik ve Rabbena duaları okunur.

Etiketler:

Yorumlar
  1. BEŞ VAKİT DUA dedi ki:

    Selamün aleyküm Arkadaşlar bu videomuzda Hacet duasının Fazileti ve konusu hakkında kısa bilgi verdikten sonra kıraatimizi gerçekleştiriyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur.

  2. oyun 20 dedi ki:

    Çok yararlı bir paylaşım olmuş.emeginize sağlık.

  3. Selimm Cann dedi ki:

    SELAMÜN ALEYKÜM . 3 UFAK EVLADIM VAR İŞSİZİM EVİMDE BİR LOKMA ERZAGIM YOK.🥺 . ÇOCUKLARIMDAN BİRİ HASTA 😭. EVİM. KİRA. KAC AYDİR KİRAMİ VEREMİYORUM. ÇOCUKLARİMİN. NE BEZİ NE MAMASİ VAR. 😭YALVARİM. ALLAH. RIZA İCİN YARDIM EDİN. ŞU MÜBAREK GÜNLER HÜRMETİNE.. YALVARİM YARDIM. EDİN. VESİLE OLANDAN RABBİM. BİNKEZ RAZI OLSUN.🤲🥺