Netteki Blog

Ezop Kimdir Kısaca Biyografi Özeti

28.02.2023
474
Ezop Kimdir Kısaca Biyografi Özeti

 Ezop yani asıl adıyla Aisopos M.Ö. 6. Yy’da yaşadığı düşünülen Eski Yunanlı bir masalcıdır. Yunan halkına ve dünyaya mal olmuş önemli bir masal yazarı olan Ezop’un kim olduğu yönünde çeşitli söylentiler vardır.

Kimilerine göre Trakya doğumlu ve hayatının büyük bir kısmını köle olarak geçirmiş bir adam olan Ezop, kölelikten azat edilince birçok şehir gezip yeni hikayeler yazmış ve yine bir yolculuğu sırasında öldürülmüştür. Bir başka görüşe göre de Ezop bugünkü Emirdağ’ın bir köyünde doğup büyümüş bir adamdır.

Ezop’un masallarını birleştirip derleyen isim ise M.Ö. 6. Yy’da yaşamış olan Demetrios’dur. Aslında bu hikayeleri Ezop’un yazıp yazmadığı bile kesin olarak bilinen bir şey değildir.

Ezop’un masalları La Fontaigne Masalları’na da esin kaynağı olmuş ve Dünya Edebiyatı’nın en önemli eserleri arasına girmeyi başarmıştır.

Ezop eserlerinde hayvanları konuşturarak yani fabl tekniği ile masallarını insanlara aktarma yolunu seçmiş bir yazardır.

Ezop Masalları her yaştan insan tarafından okunup oldukça beğenilir. Ayrıca Ezop Masalları Dünya Klasikleri arasında yer alır ve Türkiye’de de 100 Temel Eser içinde Ezop Masalları yer alır.

Aristotales Ezop hakkında düşüncelerini Ezop’un başında geçen bir olay ile anlatır. Hikayeye göre Ezop yolsuzluktan yargılanan bir siyasetçiyi mahkemede savunuyormuş. Ve bir hikaye anlatmaya başlamış. Hikayeye göre bir tilki pirelerle ilgili sıkıntı yaşıyormuş.

Bu durumu gören bir kirpide tikliye pireleri başından defedebileceğini söylemiş ancak tilki kabul etmemiş. Bu pirelerin kan içmeye oldukça doyduğunu, yani bunlar gider yeni aç pirelerin geleceğini söylemiş.

Bu hikayeyle siyasetçinin bırakılmasının gerektiğini, onu hapse atarlarsa onun yerine bu kadar zengin biri gelmeyeceğini ve daha beter soyacağını söylemiş.

Bu kadar esprili ve ince zekalı bir adam olan Ezop’un masallarını genç yaşlı demeden herkes okumalıdır. Herkes Ezop Masaları’nda kendine çıkaracağı bir ders bulabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.