Netteki Blog

Evde Kokulu Mum Nasıl Yapılır?

28.02.2023
335
Evde Kokulu Mum Nasıl Yapılır?

Kötü kokuları bastırarak oldukça hoş kokular yayan, evdeki dekorasyona katığı havayla ortamda güzel bir ambiyans yaratan kokulu mumlar, aktarlardan kolayca temin edilebilecek malzemelerle çok daha ucuza mal edilebilir.

Hazırlama sırasında yalpan ufak dokunuşlarla da özgün tasarımlar haline de dönüştürülebildiği gibi yalnıza ev dekorasyonu için değil, hediye etmek amaçlı da kullanılabilir.

Kullanılacak Olan Malzemeler

100 gram stearin (hobi malzemeleri satan dükkanlardan temin edilebilir)

Renklendirici (mum boyası veya pastel boya)

1 kilogram parafin (aktarlardan temin edilebilir)

Mum fitili veya saf pamuklu ip

Çiçek esansı

Kokulu Mum Nasıl Yapılır?

Katı halde bulunan parafini bir kabın içerisinde kısık ateşte eritin. Bu işlem esnasında kullanılacak olan kabın eski olmasına özen gösterin.

Eriyen parafinin içerisine stearini ekleyin. Sıvı hale gelene kadar karıştırın. Renklendirici olarak kullanılacak olan mum boyası veya pastel boyayı karışıma ekleyin. Çiçek esansı da eklendikten sonra bir süre daha karıştırın ve ocaktan alın.

Mum Nasıl Bir Kaba Konulabilir?

Hazırlanan mumu seramik veya cam bir şişeye hatta farklı bir tarz yaratmak istiyorsanız; portakal kabuğunun ya da ceviz kabuğunun içine dökebilirsiniz. Değişik kaplarda farklı mum şekilleri de hazırlayabilirsiniz. Şekilli silikon kaplar oldukça işinize yarayabilir.

Mum için hazır olan sıvıyı kaba koymadan önce mum fitilini veya saf pamuklu ipi mumu dökeceğiniz kabın içerisine yerleştirin.

Elde etmiş olduğunuz sıvı mumu donmadan hemen kabın içerisine dökün. Oda sıcaklığından biraz beklettikten sonra donmasını sağlamak için buzdolabına koyun. Donma işlemi tamamlandıktan sonra mumunuz yanmaya hazır olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Parafin parlayıcı ve yanıcı bir madde olduğundan, ısınan parafine karşı dikkatli olunmalı ve doğrudan temas etmekten kaçınılmalıdır. Aksi durumlar deride yanıklara ve tahrişe yol açabilir.

Evcil hayvanlar ve çocuklar ortamdan uzak tutulmalıdır.

Parafinin bulunduğu ortamda ocağa dikkat edilmelidir. Suyun tükenmemesine özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.