Netteki Blog

Ev Arkadaşı Nasıl Bulunur ve Seçilir?

28.02.2023
486
Ev Arkadaşı Nasıl Bulunur ve Seçilir?

Ev Arkadaşı Nasıl Bulunur ve Seçilir?

Ev arkadaşı arayanlar için ister üniversiteye başlamış olan yeni bir kişi dilerseniz de ailesinden ayrı eve çıkmak isteyen bir kişi olun ev arkadaşı seçerken dikkatli olmanız son aşama önemlidir. Beraber yaşayacağınız kişinin benlik özellikleri, sevdiği şeyler vb. Benzer biçimde etkenleri bilmek sizin için faydalı olacaktır. Bu yazımızda, ev arkadaşı nasıl seçilir, ev arkadaşınızı seçerken dikkat etmeniz gereken  7 şeyden bahsedeceğiz.

Ev Arkadaşınızı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

Arkadaşınızın Karakteristik Özelliklerini Öğrenin

Birlikte aynı evi paylaşacağınız bireyin kişilik özelliklerini bilmek, dikkat edilmesi gereken bir konudur. Nasıl bir duygu yapısına sahip olduğu, çabuk sinirlenip sinirlenmediği, ruh hali gibi unsurlar ev arkadaşınızı seçerken dikkat etmeniz gereken faktörlerden biridir. Sürekli kavga edebileceğiniz veya ruh halinize uymayan bir ev arkadaşı gelecekte daha da büyük problemleri doğurabilir.

Ev Arkadaşı Nasıl Bulunur ve Seçilir?

Kolaylıkla İletişim Kurabileceğiniz Bir Arkadaş Seçin

Ev arkadaşlığında, iletişim olmazsa olmaz faktörlerden biridir. İletişim kurarken zorlanmayacağınız, evle ilgili veya başka problemleri rahatça anlatabileceğiniz ev arkadaşı seçmenizi öneririz. Ayrıca, ev arkadaşınız da sizinle kolaylıkla konuşabilmeli ve iletişim kurabilmeli. Unutmayın, ev arkadaşınız sizin için bir arkadaştan öte bir aile üyeniz gibidir.

Ev Arkadaşınızın Maddi Durumunu Öğrenin

Ev Arkadaşınızın Maddi Durumunu Öğrenin

Birlikte bir evi ya da odayı paylaşacağınız  bireyin maddi durumunu bilmelisiniz. Aylık ne kadar parasının olduğu, kira, faturalar, mutfak masrafları vb. şeyler için ne kadar para ayırabileceğini öğrenmek son derece önemlidir. Sonuçta ortak bir evi kullanıyorsunuz. Yaptığınız ve yediğiniz her şey ortak olacak. Bu yüzden, önünüzde ki zaman  dönemlerin de problem yaşamamak için ev arkadaşlığı yapacağınız kişinin maddi durumunu ona sorun.

Yaşam Alanınıza Saygı Duyan Bir Ev Arkadaşı Seçin

Kendi evinizde bile kardeşinizin, annenizin ve babanızın sizin özel eşyalarınıza, kıyafetlerinize vb. şeylere saygı duymasını beklersiniz. Aynı durum ev arkadaşınız için de geçerlidir. Sizin yaşam alanınıza saygı duyan, sizden izinsiz eşyalarınıza veya herhangi hususi şeyinize dokunmayacak arkadaşlar seçmelisiniz.

Ev Arkadaşı Nasıl Bulunur ve Seçilir?

Sorumluluklarını Bilen Ev Arkadaşı Seçin

Sorumluluklarını bilen, dışarıdaki hayatında bir düzene haiz olan ev arkadaşı seçmek oldukça önemlidir. Belki, ev arkadaşınızın kendi hayatındaki sorumsuzluklarının size bir ziyanı olamayacağını düşünebilirsiniz. Onun sorumlulukları sizi, sizin sorumluluklarınız onu ilgilendirmez gibi bir fikre kapılabilirsiniz. Fakat, bu konum tüm ev hayatınızı etkileyebilir.

Ev Arkadaşınızın Sosyal Çevresini Öğrenin

Ev arkadaşınızın dost çevresini bilmek onunla uyumlu olup olamayacağınız mevzusunda size fikir verecektir. Hemde siz de onunla birlikte eğlenip eğlenemeyeceğinize ,sosyal yaşantınız da ortak payda buluşabilecek misiniz gibi konularda da fikir olacaktır. Hangi insanlarla arkadaşlık yaptığı, o insanların karakteristik özellikleri vb. şeyler ev arkadaşınız hakkında da size bir fikir verecektir.

Ev Arkadaşı Nasıl Bulunur ve Seçilir?

Acele Karar Vermeyin

Özellikle, üniversiteye yeni başlamış olacak olan biriyseniz oldukça değişik bir dünyaya adım atacağınızı söyleyebiliriz. Farklı kültürlerden, farklı karakterlerden insanlarla tanışacaksınız ve bu insanoğlu içinden ev arkadaşınıza karar vermek son derece zor olacaktır. Gerçekten de doğru bir insanı bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Hobileriniz, sevdiğiniz şeyler, huylarınız benzer veya aynı olabilir. Fakat, ev arkadaşı olduktan sonrasında bunların tam bilakis dönme durumu vardır. Bunun için ” evde.org ” uygulamasını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ev Arkadaşı mı Arıyorsunuz?

Bu yazımızda sizlere ev arkadaşı nasıl seçilir, ev arkadaşı seçerken dikkat etmeniz gerekenlerle alakalı öneriler sunduk. Evde.org , bir ev arkadaşı bulma platformudur ; dilerseniz google play veya app store mağazalarında da ücretsiz olarak telefon ,tablet,bilgisayar dilediğiniz her yerden uygulamaya kolayca ulaşabilirsiniz.. Platform üzerinden ev arkadaşı ilanı oluşturabilir ve ev arkadaşlarınla iletişime geçebilirsiniz. Hemen sende ev arkadaşı ara!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.