Engelliler İle İlgili Yazı Kısa

Doğuştan ya da sonradan oluşan herhangi neden ile bedensel, ruhsal, zihinsel ya da sosyal bir alan içerisinde yeteneklerin belirli bir kısmının ya da tamamının kaybedilmesine engelli olunması deniliyor.

Engelli olan kişinin tedavileri ise farklı boyutlarda farklı hizmetler ile birlikte yürütülüyor. Engelli olan kişinin engel ölçütü ise kişisel olarak değil genel koşullara bağlı olarak belirleniyor.

Yani bunun için belirli bir uluslar arası ölçüt var. Bu ölçüt ile birlikte engel üzerinden derece tanımı yapılıyor.

Hafif ve ağır olarak genel kategori altında kalan engel türü tekrar içerisinde farklı dereceler ile derecelendirilebiliyor.

En ağır olan engel türüne ise bakıma muhtaç engelli ismi veriliyor. Bu koşullar altında engel türlerine ve alanlarına göre eğitim ya da hizmet veriliyor.

Engelli Çocukların Eğitimi

Engelli çocukların eğitimi engel durumlarına ve derecesine göre farklı şekillerde yapılıyor.

Görme, işitme ve zihinsel engellere göre farklı eğitim kurumları kullanılabiliyorken bedensel engelin derecesine göre de farklı kurumlar kullanılabiliyor.

Bunun yanında engelin derecesi eğitimden alınan hizmeti de değiştiriyor. Engelliler için eğitim verilen kurumlarda eğitim tamamen engel üzerine planlanırken engel derecesine göre normal eğitim kurumlar içerisinde kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim verilebiliyor.

Engel tanıları ise sağlık kurumları ile birlikte RAM alanları içerisinde iş birliği ile birlikte yürütülüyor.

Alınan raporlar doğrultusunda eğer kişi okulda ya da kurumda eğitim göremeyecek seviyede engele sahip ise bakım alanı içerisinde eğitim hizmetleri devam ettirilebiliyor.

Bu nedenle engelli çocukların eğitimi içerisinde belirli olan faktörler; engelin derecesi, engelin türü ve engelin çeşidi.

Bu faktörler dikkate alınarak engelli çocuğun eğitimi normal okullarda, eğitim kurumlarında ya da bakım alanı içerisinde gerçekleştiriliyor.


Yorum Yapın