Netteki Blog

En Güzel Tavuk Kümesleri ve Modelleri

28.02.2023
404
En Güzel Tavuk Kümesleri ve Modelleri

Tavukların sağlıklı kalması, soğuktan korunabilmesi ve diğer dış etkenlere karşı muhafazası, kümeslerin doğru olarak ele alınmasıyla alakalıdır.

Tavukların her açıdan rahat etmeleri takdirde, istenilen verim olanağı alınarak, pek çok açıdan olumlu geri dönüşlerinde alınabileceği söylenebilir.

Genel anlamda tavuk kümeslerinin, 5 tavuk için 1 metrekarelik alana sahip olacakları şekilde belirlenmelidir. Buna uygun olarak daha rahat hareket edebilmesi açısından temel atılımların mutlaka sağlanması da gerekiyor.

Metre kare alanında geniş olması tavukların daha rahat yumurtlama evlerini de sağlamasını sağlar. Ayrıca kümeslerde iyi ve rahat temizlik yapmak, yumurta toplamak ya da yem tazeleme gibi eylemler için 1 buçuk metre boy oranı da mutlaka bırakılmalıdır. Her adımın mutlaka uygun olarak ele alınması gerekiyor.

Tavuk Kümeslerinde Diğer Önemli Noktalar

İyi tavuk kümesi için, tavuğun ihtiyacı olan her gereksinimin uygun alanlarda sağlanması oldukça önemlidir. Bundan dolayı da Follukların dahi en az 70 santim civarında yüksek alanda olması gerekiyor.

Ayrıca doğrudan üst üste değil, belirli simetri altında follukları düzenlemeniz, diğer üstteki tavuğunda alttakine dışkılama yapmamasını sağlayacaktır.

Zemin konusu da kümeslerdeki en önemli noktalardan biridir. Zeminin uygun donanıma sahip olarak, tavuklar için sert zemin değil, eşeleme miktarı olacak yapı kazandırılarak düzenlenmesi sağlanmalıdır.

Buna göre de doğru talaş kullanımı tahta zemin üzerine yapılmalıdır. Beton zemin içinde kullanılabilir. Fakat tahta zeminler, ısı verimini daha iyi sağlayacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise, yırtıcı hayvanlara karşı koruma alanıdır. Bunun içinde kümesin boyutuna uygun orantı ile çit düzeninin sağlanması gerekiyor.

Böylece kuşlar, yırtıcı bazı hayvanların girişleri kümes için engellenmiş olur. Bir diğer nokta ise yaz ve kış aylarına karşı gerekli inşaatı tamamlamaktır.

Doğru havalandırma ve rüzgar etkisinin sağlanması ve kış ayları içinde yalıtımın uygun olması da mutlaka gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.