Netteki Blog

Cumhuriyet ile ilgili güzel kompozisyon

28.02.2023
185
Cumhuriyet ile ilgili güzel kompozisyon

Cumhuriyet ile ilgili güzel kompozisyon

Cumhuriyet dünya üzerinde ki ülkelerde uygulanabilen en insancıl ve en demokratik yönetim şekillerinden birisidir. Cumhuriyet hakkında kompozisyon örneğimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Cumhuriyet Kompozisyon Örneği

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu 29 Ekim 1923 tarihinde gerçekleşmiştir. Türk ulusu için en önemli gün olan cumhuriyetin ilanı Türk ulusu için en önemli günlerinden biridir ve her yıl coşku içinde kutlanan milli bayram olarak kabul edilmiştir. Milletlerin kendi kendilerini yönettiği ve yöneten kişiyi belirlemek için seçim yaptıkları yönetim biçimine cumhuriyet adı verilir. Türkler 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyeti kabul etmişlerdir. Mustafa kemal Atatürk bu tarihi Türk milletine hediye etmiştir.

Atatürk’ün düşmanın ülkeden atılarak sınırların belirlenmesinin ardından çoktan beri üzerinde çalıştığı cumhuriyetin ilanı için 28 Ekim 1923’te yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırdı.

Onlara yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz açıklamasını yaptı. Atatürk milletvekilleriyle görüştü ve 29 Ekim 1923 tarihinde taslağı hazırlanan Cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi.

Meclis önergeyi kabul etti ve artık padişahlık dönemi sona ererek Cumhuriyet ilan edilmiş oldu. Cumhuriyet yönetiminin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk oldu.

Cumhuriyetin ilanı tüm yurtta sevinç ve coşkuyla karşılandı. Yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir rejim sistemi olan Cumhuriyet, Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir.

Cumhuriyette söz ulusundur ve Cumhuriyeti korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın görevidir.

Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanı 28-29 Ekim tarihlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanır. Cumhuriyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur ve ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri yani milletvekilleri aracılığıyla kullanır.

Cumhuriyette yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır ve seçilen temsilciler yasalar yaparlar. Yöneticileri ulusu adına yasaları denetler ve yönetilenler dilerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler. Cumhuriyete kötü gözle bakan kim olursa bu millet tüm gücünü kullanarak bunların karşısında olacaktır. Ulusumuzun kuruluşu kolay olmamış ve Cumhuriyette kolay kurulmamıştır.

Aziz şehirlerimiz ve gazilerimizin başta Mustafa Kemal olmak üzere verdiği savaşlar ve mücadeleler sonucu kanlar dökülmüş ve düşmanlardan kurtularak ülkemizin sınırları çizilmiştir. Her yıl coşkularla kutlanan Cumhuriyet bayramı bilinci gelecek nesillere de aktarılmalıdır. Bugün bu topraklarda tam bağımsız ve özgürce yaşayabiliyor isek; Atatürk ve o kahraman silah arkadaşları sayesindedir. Bu devlet onların aziz hatıraları üzerine inşa edilmiştir.

28/10/2017 – AYK

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.