Netteki Blog

Bebeklerde Alerji Testi Ne Zaman Yapılır? Kısaca

28.02.2023
259
Bebeklerde Alerji Testi Ne Zaman Yapılır? Kısaca

Alerji; bazı insanların dışarıdan alınan bir takım şeylere vücudunun tepki vermesine denir. Bebeklerde daha çok görünen bu alerjiler, belirlenmediğinde oldukça tehlikeli olabilmektedir.

Örneğin süt ürünlerine alerjisi olan bir bebeğin süt içtiğinde oluşan vücudundaki reaksiyonlar bebek için de çok zararlı ve geri dönüşü olmayan şeylere yol açabilir.

Alerjilerin öğrenilmesi için bir takım testler vardır. Yazımızda, alerji testleriyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Alerji Testlerini Kim Yapar?

Alerji testlerini muhakkak uzman doktorlar ve hemşireler yapmaktadır. Bunun nedeni, alerji testinin bir kişinin tek başına teşhis konmaması gerektiğidir. Alerji testi doğru alerjen maddeleriyle yapılmalıdır.

Çocuk alerji uzmanlarıyla belirtilere göre teşhis konulur. Bu testi bilmeyen insanlara yaptırmak, çocuğunuzun hayatını adeta riske atmaktır. Mutlaka uzmanlara başvurmalısınız.

Alerji Testleri Ne Zaman Yapılır?

5 yaşından önce yapılmaması gerektiği söylentileri tamamen yanlıştır. Alerji testi 3 aydan büyük her bebeğe yapılabilir. Gıda testleri 3 aydan sonra, astım, alerjik ve nezle testleri çocuklar 2 yaşını doldurduktan sonra yapılmalıdır.

Alerji testleri , test merkezlerinde yapılmalıdır. Nadiren de olsa, alerjisi olan çocuk alerjik şoka girebilir.

Bu durumda hastaya acil yardımda bulunması için sağlık ekiplerinin yanında bulunması gerekebilir. Testi yaptırmak için kuruma gerekli belgeleri mutlaka sormalısınız.

Bazı alerjiler ölümcül olabilir. Bunun için bebeğinizin alerjisi varsa hemen tespit etmeniz ve alerjisi olduğu maddeleri uzak tutmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.