Netteki Blog

Avukatlar ne kadar maaş alır ?

28.02.2023
250
Avukatlar ne kadar maaş alır ?

Avukatlar Ne Kadar Maaş Alır?

Avukatlar ne kadar maaş alır? Hukuk fakültesinden mezun olan ve adalet sağlamak üzere yetişmiş olan bireylere Avukat denmektedir. Avukatlar, kendini savunacak kadar yeterli hukuki bilgiye sahip olmayan bireylerin ve taraflar arası adaletin en iyi şekilde sağlanabilmesi için çalışan kimselerdir. Avukat bireyler, Üniversitelerden mezun olduktan sonra, pek çok pozisyonda görev alabilmektedirler. Özel sektör ve kamuda çalışabilir ve buralarda bir kazanç elde edebilirler. Hukuk bölümünü bitirip, Avukat olmaya karar veren bireylerin yapması gereken, özel sektör veya kamu sektöründe işe başlamaktır. Kamu sektöründe işe başlamak için bazı şartların yerine getirilmesi ve en önemlisi, doğu görevinin yapılması gerekmektedir.

 

Özel Sektörde Avukat Maaşları

Avukatlar ne kadar maaş alır diye soruyorsanız, en düşük maaş da en yüksek maaş da özel sektördedir. Özel sektörde yeni işe başlamış olan avukatlar, ortalama 3 bin-3 bin 500 TL maaş alırlar.  Tecrübe ve en önemlisi kazandığı dava sayısına göre alacağı maaşlar artabilir. 5 yıl tecrübeli bir avukat, özel sektörde 6 bin TL maaş işe çalışabilir. 10 yıl tecrübeli avukatların maaşları ise ortalama 8-9 bin TL civarındadır. 20 yıl tecrübe kazanmış olan adaylar ise, 15 bin TL’ye kadar maaş alabilirler.

Özel sektörde avukat olmaya karar verdiyseniz, düşük maaşlar ile işe başlayıp, maaşınızın zamanla yükseleceğini ve iyi şartlara kavuşabileceğini kesinlikle unutmayınız. Kendini ispat etmiş bir avukat, kesinlikle düşük ücretle çalışmaz, kendinizi ispat edebilmeniz için de biraz zaman gerekiyor.

 

 

Kamuda Avukat Maaşları

Kamuda avukat olmaya karar verdiyseniz, alacağınız maaşlar genelde pek değişmez. Hizmet süresine bağlı olarak enflasyon farkı + %0,50-1,50 arasında yıllık zam alırsınız. Kamuda işe yeni başlamış bir avukat maaşı 2020 yılı için 5 bin 457 liradır. İşe yeni başladıysanız bu civarda maaş alırsınız. Hizmet süresi 10 yıl olanlar ise, 5 bin 775 lira maaş alırlar.  Avukatların maaşları, pozisyonları yükselmediği sürece kamu sektöründe pek değişmez. Bu şartlar altında çalışan avukatlar , zamanla 6 bin TL’ye kadar gelir elde edebilirler.

 

Avukatlar Nerede Çalışabilir?

Avukatların çalışabilecekleri alanlar çok geniştir. Özel veya kamu avukatı olabilirsiniz. Kamu avukatları, girdikleri her bir davaya karşılık maaşlarına ek olarak belli bir bedel almaktadırlar. Kamu kurum ve kuruluşlarda, özel sektör kuruluşlarda noterlerde ve adliyelerde işe bulabilir ve çalışabilirsiniz. Avukat talebi her geçen yıl artmaktadır, bu nedenle işsiz kalma ihtimali en düşük olan mesleklerden biridir.

 

Kendi Bürosunu Açan Avukat Ne Kadar Kazanır?

Kendi hukuk bürosunu açan kişilerin elde edecekleri kazanç, tamamen kişiye bağlıdır. Bu tarz durumlarda, her bir dava için sabit ücret ve dava tazminatlarından pay almaya hak kazanabilirler. Örneğin özel olarak bir avukatla çalışmaya başladığınızda, size vermiş olduğu hizmetler gereğince size fatura keserek ücret talebinde bulunurlar. Söz konusu ücretler aşağıdaki gibidir.

 

Büroda Bir Saatlik Danışma Ücreti: 450,00 TL

Belge Hazırlama Ücreti: 2,730 TL

Ticari Sözleşme Bedeli: 1,375 TL

Kira Sözleşme Bedeli: 900,00 TL

 

Yukarıda belirtilen ücretler, avukatların vermiş oldukları hizmetlere karşılık tahsil edebilecekleri ücretlerdir. Avukata danışma ücreti, büro dışında talep edilen bir yerde buluşma şeklinde gerçekleşirse saat ücreti 950 TL olmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.