Netteki Blog

Anne Sütünü Arttıran Yiyecek Ve İçecekler

28.02.2023
262
Anne Sütünü Arttıran Yiyecek Ve İçecekler

Hiç kuşkusuzdur ki anne sütü çocuk gelişiminde en önemli rol oynayan besin kaynaklarından biri olmaktadır. Durum böyleyken anneler, verimli bir anne sütü için birçok yiyecek ve içeceğe başvuruyor. Peki, anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekler nelerdir?

• Su Anne Sütünü Arttırıyor

İnsan sağlığı için olmazsa olmaz su, anne sütüne de iyi geliyor. Sağlıklı bir vücut için günlük su tüketim miktarı 2 litreyken, emziren bir anne için bu oran 3 litre ile 4 litre arasında değişiyor.

Anne sütünün yaklaşık yüzde 85’inin sudan oluştuğunu unutmadan, su tüketimini arttırmak verimi de arttırmanızı sağlayacaktır.

• Havuç Süt Oluşumunu Destekliyor

Lezzeti ile gönülleri fetheden havuç, süt kanallarını ve meme dokusunu geliştiriyor. İçerdiği fitoöstrojen içeriği ile süt oluşumunu arttıran havucun doktorlar tarafından günde bir adet tüketilmesi öneriliyor.

• Rezene Çayı Sütün Verimi Arttırıyor

Sevilerek tüketilen çaylardan biri olan rezene çayı, anne sütündeki yağ dengesini sağlıyor. Dinlendirici özelliği ile anne ve bebeğin rahatlamasını sağlayan rezene çayı, sütte yer alan yağ oranını arttırarak hazımsızlık problemlerinin de önüne geçiyor.

• Yeşil Yapraklı Sebzeler Daha Fazla Süt Sağlıyor

Salataların vazgeçilmezi yeşil yapraklı bitkiler, içerdiği kalsiyum, demir ve folat gibi içerikler ile süt oranını arttırıyor. Kaliteli süt salgılanmasına ön ayak olan yeşil yapraklı bitkilerin, günde en az bir öğün tüketilmesi öneriliyor.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN DİĞER YİYECEKLER VE İÇECEKLER LİSTESİ:

Çemen Otu Tohumu

Dereotu

Baklagiller

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

ceviz, fındık ve badem, zengin yağları

Siyah Susam

Arpa

Kimyon

Fesleğen

Kırmızı ve Turuncu Sebzeler

Sarımsak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.