Netteki Blog

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne Sütünü Artıran Besinler

Hem doğum öncesinde hem de doğumdan sonra, bebek beslenmesinde en önemli husus anne sütü olacaktır. Öyle ki kimi zaman doğumdan birkaç saat sonra kimi zaman da birkaç günden sonra gelen anne sütünün en sağlıklısı doğumdan hemen sonra gelenidir. Ancak sütün gecikmesinde de etkili faktörler vardır. Bunlar; doğumun nasıl gerçekleştirildiği, doğumun zamanında mı yoksa zamanından önce mi olduğu gibi unsurlardır. Peki anne sütünü artıran besinler nelerdir? Anne sütünü artıran çaylar, gaz yapmayan besinler, sebzeler ve meyveler nelerdir? İşte anne adayları için çok değerli bilgiler…

Anne sütünü artıracak olan en önemli şey sudur. Bu nedenle annelerin ve anne adaylarının gün içerisinde bol miktarda su tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra meyvelerin taze sıkılmış suları, evde doğal malzemeler kullanılarak hazırlanmış olan şerbetler, doğal içerikli çorbalar ve de yoğurt anne sütünü artırırken, gaz oluşumuna da engel olmaktadır. Anne sütünü artırmak isteyen annelerin dikkat etmesi gereken en önemli husus ise bitki çayları olmalıdır. Bitki çaylarının birçok etkisi bulunduğundan hekime danışılmadan sütü artırmak amacıyla kullanılması önerilmektedir. Ayrıca et ve balık gibi protein açısından zengin besinler de anne sütünün artmasına, daha sağlıklı ve de besleyici olmasına destek vermektedir.

Anne Sütünü Artıran Besinler

Prolaktin Hormonu Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?

Prolaktin hormonu kadınların vücudunda özellikle de gebelik döneminde anne süt üretimin başlayacağı zaman ve de lohusalık döneminde yüksek seviyede yer almaktadır. Söz konusu hormonun en önemli özelliği ise anne süt üretimini başlatması ve de annelik hislerinin gelişmesine yardımcı olmasıdır. Elbette ki gebelik döneminin dışında Prolaktin yükselişi kısırlık gibi çok gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına da sebebiyet verecektir. Böyle durumlarda hekimlerden destek alınmalıdır.

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne Sütünü Artıran Besinler

Prolaktin hormonunu artıran yiyecekler arasında çeşitli baklagil türleri yer alırken, özellikle de koyu yeşil yapraklı sebzelerin çok işe yaradığını söylemek mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra sarımsak, yulaf , ceviz, fındık, badem, yulaf, havuç, rezene ve de susam gibi besinler de hormonun gerektiği dönemlerde çok daha sağlıklı bir şekilde yükseltilmesine yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.