Netteki Blog

Allah’tan yardım istemek için okunacak etkili dualar

28.02.2023
1.082
Allah’tan yardım istemek için okunacak etkili dualar

Bazen kendinizi bir çıkmaz içinde bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Allah’a sığınmak ve ondan yardım dilemek gerekir. Yalnızca zor günler için değil, Allah’a sıkıntılarınızı atlattığınız durumlarda da dua etmeniz gerekmektedir. Zor zamanda olan kişiler için Nisa suresinden ayetler okumak iyi gelmektedir. Allah’tan yardım istenecek dualardan biri de İstişare duasıdır.

Dua Nasıl Okunur?

Dua okumak için öncelikle kalbinizi ferahlatmanız ve temiz duygular ile duaya başlamanız gerekmektedir. Yapılan duanın faydasının olması için tüm kalbinizle ettiğiniz duaya inanmanız önemlidir.

İnsanoğlunun en büyük yardımcısı Allah’tır. Ne zaman zor durumda kalırsanız ellerinizi duaya açmanız sıkıntılarınızı kısa sürede atlatmanızı sağlayacaktır. Gelebilecek darlığı önlemek için Ayetel Kürs-i duasını sık sık okumanız da fayda vardır.

Allahtan yardım isteme duaları:

  1. DUA

“Vec’al lenâ min ledünke veliyyen vec’al lenâ min ledünke nasîrâ.”(Nisâ’, 43/75)

ANLAMI: “Rabbimiz, katından bize bir sahip çı­kan gönder, katından bize bir yardımcı lütfet.”

2.DUA

Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle ve yüzümü eskitecek, zihnimi karıştıracak, düşüncelerimi dağıtacak, uzun süre beni meşgul edecek borca düşürme beni.

Rabbim, borç tasası ve düşüncesinden, borç meşguliyeti ve uykusuzluğundan sana sığınırım. O halde, Muhammed ve âline salat eyle ve beni böyle bir duruma düşürme.

Rabbim, borcun hayattaki zilletinden ve ölümden sonraki vebalinden sana sığınırım. O halde Muhammed ve âline salat eyle ve artan bir zenginlikle ya da ardı kesilmeyen yetecek bir rızıkla borçlanmaktan koru beni.

Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle, israfa ve ihtiyaçtan fazla tüketime karşı beni koru; bağışta bulunmak ve ifrat ve tefritten sakınıp orta bir yol izlemekle beni düzelt; gideri gelire göre ayarlamayı bana öğret; lütfunla beni savurganlıktan koru; rızkımı helal yollardan ver; harcamamı iyilik kapılarına yönelt; gurur ve kibir getirecek, zulme sürükleyecek, taşkınlığa sebep olacak malı benden al.

Allah’ım, yoksullarla birlikteliği bana sevdir; güzel sabırla onlarla birliktelikte bana yardım et. Fani dünya malından beni nasipsiz ettiğin şeyleri, kalıcı hazinelerinde benim için biriktir.

Dünyanın değersiz mal ve metaından bana bahşettiklerini komşuluğuna ulaşmak, yakınlığına kavuşmak ve cennete ağmak vesilesi kıl. Hiç kuşku yok, sen büyük lütuf sahibisin; sen cömertsin, kerem sahibisin…..

YA İLAHİ YA ALLAH YA HAYYU YA KAYYUMU YA LATİFU YA HALİM

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.